Фермер: Натискат ни да плащаме за недоставена вода

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

С ново предизвикателство се среща един от знаковите фермери на България – Николай Димов. След като се раздели с по-голямата част от елитното си стадо месодайни говеда, заради скъпите фуражи и ниските изкупни цени на животните, сега му се налага да се бори с трудности пред дейността си в сектор Растениевъдство.

Оказа се, че трябва да плаща два пъти за една и съща вода. През предходните години той е получавал право за водоползване от Басейнова дирекция – Пловдив, която за да издаде разрешително за водоползване иска съгласуване с Напоителни системи.

През тази година едната фирма на Димов вече е получила съгласуване и той си е изкарал разрешително за водоползване. На другата фирма  разрешителното също е изтекло и паралелно са подадени документи и за тях – към Басейнова дирекция и респ. към “Напоителни системи” за съгласуване. Последните обаче отказват да го дадат, като мотивите са, че язовирът се стопанисва от тях и стопаните трябва да им плащат водата. Между двете искания има два-три месеца разлика и се оказва, че за едно и също нещо се прилагат различни политики.

„Те обаче не могат да ми доставят вода, тъй като площите са над нивото на язовир Малко Шарково. Водата я вземам с помпи и я нагнетявам съответно до полетата, които поливам“, споделя стопанинът.

Досега водата е плащана на Басейнова дирекция, тъй като “Напоителни системи” не могат да доставят вода до нивите на Николай Димов. Той не ползва техни съоръжения за доставка на вода, но от “Напоителни системи” търсят начин да го принудят да плаща. Изпращали са проектодоговори, а в момента има изпратено Заявление за искане на вода, в което “Напоителни системи” посочват, че доставят вода на стопанина, но такова нещо на практика няма.

В Наредбата за ползване на повърхностни води изрично е посочено, че таксите се плащат на Басейнова дирекция, но те се чудят как да изкопчат пари от земеделците, споделя фермерът.

Вече е проведена среща в “Напоителни системи” – Сливен, на която от държавната фирма са настоявали да им се плащат по 3.5 стотинки на кубик. „Ако се ползва вода от Напоителни системи, няма да има нужда от разрешителни за водоползване, категоричен е Димов. Поливането изобщо се обезсмисля, ако се наслагат всички такси и други дължими суми, които дружеството поставя върху цената на водата.

Блоковете на Димов са около чашата на язовира и той тегли с помпи водата и разходите съвсем не са за подценяване. Разговори се водят и с Басейнова дирекция, откъдето са категорични, че повърхностната вода от чашата на язовира, като ползваната от Димов, не трябва да се плаща на “Напоителни системи”, въпреки че язовирът се стопанисва от тях.

Оказало се дори, че от “Напоителни системи” са отишли да засичат водомерите на Димов, при положение че те се контролират от Басейнова дирекция. „Пломбират ги и засичат данните на водомера. При мен всяка капка вода си отива по предназначение, а вашата къде е, през каналите имате загуби по 60-70% докато стигне до водоползвателите”, пита риторично Николай Димов.

И за да бъде картината съвсем по нашенски, от вчера вместо 3.5 ст., от “Напоителни системи” искат 2 ст. на кубик. Оказва се, че стопанинът вече трябва да плаща на Басейнова дирекция(под 2 ст./куб.м) и на “Напоителни системи” поне 2 ст./куб.м вода. Басейнова дирекция са категорични, че плащането трябва да стане само при тях.

За да има резултати, Димов вече е инвестирал не малко средства в изграждане на поливни системи тип пивот. Той стопанисва нивите, за които е проблем издаването на разрешително от 2003 година, а от 5-6 години развива и поливно земеделие.

Междувременно вчера Димов е получил ново писмо с ново ценово предложение – 0.33 ст./куб.м.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА