Екоминистърът: Не е добро състоянието на язовирите за напояване, които са пълни на 35-40%

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Стараем се да осигурим за целия сезон необходимите количества вода, но приоритети са водоснабдяването и язовирите за питейна вода, каза Манол Генов

„Язовирите за питейни нужди, за които МОСВ получава справки, са запълнени на 63%, а тези, които се използват за производство на електрическа енергия – около 67%. Не е добро състоянието на язовирите за напояване, които са пълни на 35-40%. Предупредили сме „Напоителни системи“ за това състояние на язовирите за напояване“. Това каза министърът на околната среда и водите Манол Генов в предаването „Денят започва“ по БНТ.

За съжаление, милионите декари за напояване, които имахме, в момента ги нямаме. Има разрушени канали, има площи и канали, които не се използват по предназначение.

Най-големият воден ресурс на България е река Дунав. 83% от повърхностните води са от Дунав. Този ресурс през годините беше използван. Сега виждам намерение от „Напоителни системи“ да възстановяват помпени станции, с които да е поливана голяма част от Дунавската равнина,“ обясни министър Манол Генов.

„Стараем се да осигурим за целия сезон необходимите количества вода, но приоритети са водоснабдяването и язовирите за питейна вода, след това са за напояване, тогава са за енергийни нужди. Това ни кара да бъдем по-внимателни за разрешените водни количества всеки месец,“ каза още министърът на околната среда и водите.

По повод проблемите със Столичния завод за третиране на отпадъци (СПТО), Манол Генов обясни, че, според него, кметът на града Васил Терзиев „не вниква в същността на процесите и управлението на отпадъците в Столична община“.

Генов допълни, че ще има геодезическо заснемане на съществуващите клетки за депониране на боклука, които ще покажат какъв е обемът на депонирания боклук, дали за този отпадък е платена такса по чл. 64 за депониране. Министърът каза още, че има съмнения, че е било депонирано по-голямо количество отпадъци от обявеното и действителното.

Манол Генов обясни още, че трябва съвместно с общините и със законодателната власт да бъдат идентифицирани проблемите както със законите, свързани с отпадъците, така и с механизмите на контрол на местно ниво. Трябва да има по-тежки санкции, кметовете да имат по-широки пълномощия да налагат наказания при нарушаване на закона за управление на отпадъците, каза още Генов.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама