ЕК въвежда гъвкавост в екологичните стандарти на ОСП

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
5 Минути

Нов пакет от мерки цели намаляване на административната тежест и подкрепа на земеделските производители чрез по-гъвкави правила и плащания

Европейската комисия (ЕК), която представи на 14 май голям пакет от мерки, насочени към административната тежест, контрола, изпълнението, реакцията при кризи и инвестиционните нужди на сектора, за да опрости Общата селскостопанска политика (ОСП) и да повиши конкурентоспособността на земеделските производители, въвежда и гъвкавост в екологичните стандарти на ОСП.

Както писахме, промените могат да спестят до 1,58 милиарда евро годишно за земеделските производители и 210 милиона евро за националните администрации, като същевременно направят плащанията, някои изисквания и инструментите за реакция при кризи по-гъвкави и по-лесни за управление. Тази инициатива е част от по-широките усилия за опростяване, приведени в съответствие с Компасът за конкурентоспособност на ЕС, и подкрепя конкурентоспособността, устойчивостта и цифровизацията на селскостопанския сектор, както и по-специално младите и биологични земеделски производители.

Ключовите промени включват увеличение на годишния лимит за еднократно плащане за малките земеделски производители, който нараства от 1 250 евро на 2 500 евро. Тази мярка има за цел да насърчи по-справедливо разпределение на подкрепата, да укрепи икономиката на селските райони и да облекчи административната тежест както за земеделските производители, така и за властите. Малките земеделски производители ще се възползват и от освобождаване от някои екологични правила и ще имат достъп до плащания за екологично чисти земеделски практики.

Европейската комисия представи мерки, които позволяват на държавите-членки на ЕС да прилагат стандартите за Добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) по-гъвкаво, съобразно местните условия.

Промените засягат правила като ДЗЕС 1, което изисква поддържане на постоянни пасища, като се дава възможност за адаптиране към регионалните нужди, вместо стриктно спазване на единни за целия ЕС изисквания. Съществена промяна е, че фермерите с площи под 10 хектара, които представляват около 65% от земеделските производители в ЕС, но обработват едва 10% от земеделската земя, вече няма да подлежат на задължителни проверки за спазване на екологичните стандарти.

Новият пакет мерки цели и намаляване на административната тежест, свързана с кандидатстването за субсидии, особено по отношение на еко-схемите, които стимулират доброволни практики като засяване на покривни култури. Тези предложения в момента са в процес на обсъждане с Европейския парламент и Съвета на ЕС, като се очаква да бъдат приети до края на 2025 г., съобщава Euractiv, цитиран от zemedeleca.bg.

Европейската комисия продължава да разчита на еко-схемите като инструмент за подкрепа на определени екологични практики в Общата селскостопанска политика (ОСП), но вече без да ги прави задължителни.

През 2025 г. тези схеми финансират доброволни действия на фермерите, като засяване на покривни култури, поддържане на биоразнообразие и намаляване на употребата на пестициди. Бюджетът, отделен за тези цели, е приблизително 10 милиарда евро годишно, според данни от уебсайта на ЕК.

Тази промяна представлява значителен отстъп от предишния подход, при който екологичните практики бяха налагани чрез задължителни стандарти за Добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). Стандартите ДЗЕС 6 (покривни култури), ДЗЕС 7 (ротация на култури) и ДЗЕС 8 (4% за биоразнообразие) бяха премахнати през 2024 г., като по този начин еко-схемите предоставят на фермерите свободата да избират дали да ги прилагат.

Пакетът за опростяване на Комисията също така има за цел да осигури по-добро приспособяване към разнообразните земеделски практики и местните условия.  Сертифицираните биологични стопанства, например, автоматично ще бъдат признати за отговарящи на някои от екологичните изисквания на ЕС за финансиране.

На земеделските производители ще бъдат предложени и стимули за защита на торфищата и влажните зони съгласно Доброто земеделско и екологично състояние 2 (ДЗЕС 2), като подкрепата ще бъде разширена, за да се спазват националните правила, които надхвърлят стандартите на ЕС. За да се намали допълнително административната тежест, контролът ще бъде рационализиран чрез използване на сателитни технологии и ще бъде въведен принципът “една проверка на място годишно на стопанство”.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама