ЕК цели до май да са готови първите законодателни предложения за ОСП

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути

Амбицията на Европейската комисия е до май 2018 г. да бъдат готови вече първите законодателни предложения за ОСП след 2020 г. Това ни навежда на мисълта, че в ГД АГРИ се работи много усилено, има виждане какво трябва да представят към май месец, каза Таня Дъбнишка, изпълнителен директор на Асоциацията на земеделските производители в България, в предаването “Утро в нашия град” на телевизия “Черно море”.

Министърът на земеделието Румен Порожанов е председател на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство и първото заседание на Съвета ще се състои на 29-и януари. Преди дни мина изслушването на нашия министър в Брюксел, където той очерта основните приоритети и акценти, които ще бъдат поставени въпроси пред земеделските министри на останалите страни членки, припомни Таня Дъбнишка. (Повече за приоритетите, оповестени от Румен Порожанов – вижте ТУК.) Темите, свързани с директните плащания, с тавана на плащанията, тяхното бюджетиране както и нелоялните търговски практики винаги са били във фокуса на всеки период, в който се договарят финансовата рамка и приоритетите на политиките, подчерта Дъбнишка. Тя обърна внимание, че друг приоритет, посочен от министър Порожанов, е засилване ролята на фермерите в хранителната верига – тема, която е обсъждана във всички страни членки. “Предстои наистина интензивна работа в рамките на шестте месеца нашата страна в лицето на министъра да придвижи диалога, максимално бързо и ефективно да се намерят обединителните мнения и становища на самите министри, за да може действително да се изпълни амбициозната задача на ГД АГРИ и на Комисията през май месец да имаме първите законови предложения с драфтовете на регламентите, които да прилагаме след 2020 г.”, коментира Таня Дъбнишка.

Националната среща на земеделските производители

По повод предстоящата Национална среща на земеделските производители в България Таня Дъбнишка посочи, че традиционно през февруари “Златни пясъци стават сърцето на земеделската общност”. Основен акцент на събитието ще е ОСП след 2020 г.. От европейските институции поканени са председателят на Комисията по земеделие в Европарламента Адам Шекерски, бившият еврокомисар по земеделие Франц Фишлер, Михаил Димитру – зам-директор на ГД АГРИ и бивш министър на земеделието в Румъния. Силен акцент на срещата ще е и представянето на анализа и Стратегията на министерството на земеделието, свързани с поземлените отношения. Във фокуса ще са и новостите в ПРСР. Програмата включва и теми, свързани с директните плащания. Още за форума и гостите и темите – ТУК.

“Ние като асоциация сме изключително ангажирани с темата за младите земеделски производители, с приемствеността в поколенията, привличането на нови хора в сектора.”, подчерта Таня Дъбнишка. Тя обърна внимание на Съвета на новото поколение – неформална структура в рамките на АЗПБ, чрез която асоциацията цели да насърчи интереса на младите към селското стопанство.

Земеделието у нас

Страната ни има изключителен потенциал в земеделския сектор, който към момента остава неополозтворен, стана ясно от думите на Таня Дъбнишка. Въпреки това през последните 10 г. селското стопанство се модернизира, а конкурентоспособността се повишава. Това обаче не във всички сфери на селското стопанство се случва с еднакви крачки. Сектор “Зърнопроизводство” е доста по-конкурентно развит спрямо останалите, отбеляза изпълнителният директор на АЗПБ. Сектори като “Мляко”, “Месо”, “Плодове и зеленчуци”, които са уязвими, те са и приоритизирани. “Моите очаквания са това приоритизиране и фокусът на подпомагане, насочен към тях, да продължат и в следващия програмен период, така че за няколко програмни периода действително и те да постигнат едни по-конкурентни позиции.”, каза Дъбнишка.

Изпълнителният директор на АЗПБ посочи още, че ако страната ни реши проблемите, свързани с напояването, потенциалът на родното селско стопанство ще се разгърне. За целта е необходимо съвременно законодателство, което да регулира всички взаимоотношения. Дъбнишка се спря на Стратегията за хидромелиорации, но добави, че за да се случат заложените в нея инвестиции, са необходими огромни инвестиции, които трябва да се отделят от бюджета на страната.

Потенциалът на България като страна със силно зърнопроизводство се определя по-скоро на ниво Черноморски басейн. Силните държави, които диктуват цените в Черноморския басейн, са Украйна, Русия, Казахстан. Изключително високият, дори рекорден добив тази година както у нас, така и в тези страни, оказва изключително силен натиск върху цените, затова производителите, които имат достатъчно складов ресурс да съхраняват продукцията си, са в по-конкурентна ситуация и могат да лавират на самия пазар.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама