ЕК прие българските ОП “Околна среда” и “Региони в растеж”

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Европейската комисия прие днес останалите 2 оперативни програми за България — „Околна среда“ и „Региони в растеж“, съобщават от българското представителство на институцията. Така вече и 7-те оперативни програми на България за периода 2014—2020 година на обща стойност 7,6 милиарда евро, са приети.

Средствата по новата програма „Околна среда“ са 1,77 милиарда евро, от които 1,5 милиарда евро са по линия на Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд и се допълват от национално съфинансиране. Програмата включва редица конкретни мерки в подкрепа на по-нататъшното преминаване на България към по-конкурентоспособна нисковъглеродна икономика, съответстваща на високите стандарти на ЕС за опазване на околната среда и ефикасно използване на ресурсите, посочват от ЕК.

Насочване на средства към управление на отпадъците и водите, опазването на околната среда, популяризиране на биоразнообразието, подобряване качеството на въздуха ще допринесе за по-щадящ околната среда и конкурентоспособен устойчив растеж и за създаване на работни места и ще подобри значително условията на живот на българските граждани и техния достъп до питейна вода, канализация и услуги за управление на отпадъците. Финансирането от ЕС ще помогне и за създаването на действащи системи за предотвратяване и управление на риска, както и за по-добра реакция при природни бедствия като наводнения и свлачища.

Средствата по програмата „Региони в растеж“ – също приета днес, възлизат на 1,3 милиарда евро и са финансирани от ЕС по линия на Европейския фонд за регионално развитие. Заедно с националното съфинансиране общият им размер надхвърля 1,5 милиарда евро, съобщават от българското представителство на ЕК. Програмата е в подкрепа на регионалните и градските политики за справяне с териториалните различия в страната. Тя ще допринесе за по-добро социално приобщаване, енергийна ефективност, свързаност и здравеопазване.

По-голямата част от инвестициите ще бъдат насочени към подобряването на ежедневието на живущите в българските градове и техните околности. За първи път помощта ще се базира на стратегии, съчетаващи различни видове инвестиции и приоритети за устойчиво градско развитие, разработени от градските органи.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА