ЕК предлага намаление с 1.37% на базовото подпомагане през 2017 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Базовото подпомагане при директните плащания, надвишаващи 2 000 евро, може да бъде намалено с почти 1,37% през 2017 г. във всички държави-членки, включително за първи път в България и Румъния. Това предвижда проект на Европейската комисия за промяна на механизма за финансова дисциплина в Общата селскостопанска политика (ОСП) за финансовата 2017 г. Предвижданото намаление е по-малко в сравнение с приложеното за 2016 г. (с 1.393041%), което не засегна България и Румъния, защото тогава схемите за директните плащания все още не бяха напълно въведени. Промяната няма да важи единствено за Хърватия, която все още въвежда схемите по директните плащания.

Целта на предложението е да се осигурят средства в размер на 450.5 млн. евро за Кризисния резерв на ЕС през 2017 г. С помощта на този механизъм през 2016 г. бяха осигурени средства в размер на 441.6 млн. евро за спешни мерки срещу кризата в секторите млекопроизводство и свиневъдство.

Според правилата за определяне на бюджета на ЕС, до края на март 2016 г. Комисията трябва да предложи проекта за обсъждане в Съвета на ЕС и Европейския парламент, а те от своя страна имат възможност до 30 юни 2016 г. да променят процента, с което може да бъде постигната по-добра финансова дисциплина. Ако споразумение по въпроса не бъде постигнато до края на юни, Комисията ще определи този процент.

Според законодателството на ОСП, средствата, които останат неизползвани в кризисния резерв в резултат на спазването на финансова дисциплина, се разпределят на земеделските производители в края на финансовата година.

По-рано този месец, преди заседанието на Съвета на министрите на земеделието, еврокомисарят по земеделие Фил Хоугън подчерта, че през миналата година Комисията е имала на разположение средства от фонда за финансиране на инициативи в млечния сектор, но тази година такива средства не са на налични. Това, по думите на еврокомисаря прави още по-наложително активирането на Кризисния резерв. Той подчерта още, че на практика средствата са на земеделските производители.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА