ЕК предлага намаление с 1.37% на базовото подпомагане през 2017 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Базовото подпомагане при директните плащания, надвишаващи 2 000 евро, може да бъде намалено с почти 1,37% през 2017 г. във всички държави-членки, включително за първи път в България и Румъния. Това предвижда проект на Европейската комисия за промяна на механизма за финансова дисциплина в Общата селскостопанска политика (ОСП) за финансовата 2017 г. Предвижданото намаление е по-малко в сравнение с приложеното за 2016 г. (с 1.393041%), което не засегна България и Румъния, защото тогава схемите за директните плащания все още не бяха напълно въведени. Промяната няма да важи единствено за Хърватия, която все още въвежда схемите по директните плащания.

Целта на предложението е да се осигурят средства в размер на 450.5 млн. евро за Кризисния резерв на ЕС през 2017 г. С помощта на този механизъм през 2016 г. бяха осигурени средства в размер на 441.6 млн. евро за спешни мерки срещу кризата в секторите млекопроизводство и свиневъдство.

Според правилата за определяне на бюджета на ЕС, до края на март 2016 г. Комисията трябва да предложи проекта за обсъждане в Съвета на ЕС и Европейския парламент, а те от своя страна имат възможност до 30 юни 2016 г. да променят процента, с което може да бъде постигната по-добра финансова дисциплина. Ако споразумение по въпроса не бъде постигнато до края на юни, Комисията ще определи този процент.

Според законодателството на ОСП, средствата, които останат неизползвани в кризисния резерв в резултат на спазването на финансова дисциплина, се разпределят на земеделските производители в края на финансовата година.

По-рано този месец, преди заседанието на Съвета на министрите на земеделието, еврокомисарят по земеделие Фил Хоугън подчерта, че през миналата година Комисията е имала на разположение средства от фонда за финансиране на инициативи в млечния сектор, но тази година такива средства не са на налични. Това, по думите на еврокомисаря прави още по-наложително активирането на Кризисния резерв. Той подчерта още, че на практика средствата са на земеделските производители.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама