ЕК определи правилата за мониторинг и оценка на стратегическите планове по ОСП

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Когато оценяват своите стратегически планове по ОСП, от държавите членки се очаква да оценят своите фактори за успех

Европейската комисия прие регламент, с който се осигурява обща рамка за мониторинг и оценка на постиженията на Общата селскостопанска политика (ОСП) в новия програмен период 2023-2027 г., информира Национална селска мрежа (НСМ) пред БТА.

В това решение се определят също така ясни правила относно подробната информация, която държавите членки ще трябва да събират, за да могат да разработят подходящи ИТ инструменти и системи преди старта на новата ОСП на 1 януари 2023 г.

Настоящият Регламент за изпълнение бележи важна стъпка в съответствие с цялостното преориентиране на ОСП – от фокус върху съответствието към фокус върху резултатите и изпълнението. Необходима е обща рамка и изчерпателен набор от данни, за да се извършва мониторингът и оценката на ОСП и тя допринася за повишаване на ефективността и ефикасността на ОСП, както и за по-голям отговор на социалните и екологичните нужди, изтъкват от ЕК.

Определената в Регламента нова рамка за оценка се основава на съществуващия опит и осигурява общо разбиране на ключовите понятия и елементи за мониторинг и оценка на изпълнението на стратегическите планове по ОСП. Когато оценяват своите стратегически планове по ОСП, от държавите членки се очаква да оценят своите фактори за успех. Факторите за успех, изброени в приложението към Регламента, имат за цел да оценят постигането на целите на ОСП, например намаляването на емисиите на парникови газове в селското стопанство, стабилността или увеличаването на доходите от селското стопанство, стабилността или увеличаването на доходите от селското стопанство, подобряването на баланса на хранителните вещества в земеделските земи или разрастването на предприятията в селските райони.

Ползите от стратегическите планове по ОСП също трябва да бъдат постигнати при разумни разходи и фактор за опростяване както за бенефициерите, така и за администрацията. поради това в новия Регламент се обръща внимание и на ефективността, като се обръща специално внимание на административните разходи и използването на цифрови инструменти и сателитни спътници.

В рамките на годишния доклад за качеството на изпълнението държавите членки ще споделят с ЕК обобщени данни на национално равнище, като предлагат степента на изпълнение на стратегическия план по ОСП на национално равнище. Това обаче няма да е достатъчно, за да позволи на ЕК да оцени ОСП. Поради това в новата рамка за мониторинг и оценка държавите членки ще предоставят също така задълбочена информация на ЕК.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА