ЕК не събра кворум за одобрение на царевица ‘1507’

Въпреки че Европейската комисия като цяло е благоприятно настроена към искането на Pioneer да се разреши отглеждането на генномодифицирана царевица ‘1507’, държавите-членки не успяха да вземат конкретно решение по въпроса поради липса на квалифицирано мнозинство, предава Agra Europe. „Против“ са гласували 19 държави, а „за“ само три. Според правилата на ЕС, Комисията автоматично трябва да одобри царевица ‘1507’ . Така продуктът ще стане втората разрешена за отглеждане генномодифицирана царевица след тази на Monsanto, ‘MON810’, чието отглеждане е одобрено официално в Европейския съюз.
Испания е единствената държава, която предоставя новия продукт на своите фермери. ‘1507’ растенията от ципокрили вредители, включително стълбопробивача по царевицата, които увреждат качеството и количеството на реколтата. Заедно с Великобритания и Швеция, Испания гласува „за“, докато Ирландия и Нидерландия промениха първоначалната си позиция от „въздържал се“ към „против“. Румъния беше „против“ през 2009 г., но с решението на Германия да се въздържи не се постигна квалифицирано мнозинство.
Царевицата 1507 е устойчива на хербицида глуфосинат, но ЕС го смята за токсичен, поради което Комисията ще забрани използването му, като информира за това на етикетите на продуктите със семена, съдържащи глуфосинат. Комисията беше принудена да гласува предложението за одобрение на 1507 по силата на процедура за решаване на казуси свързани с ГМО, установена в Лисабонския договор. Въпреки че Европейската агенция по безопасност на храните излезе с шест становища, с които одобри използването на генномодифицарната царевица, Комисията не предложи въпроса за гласуване до ноември миналата година с оправданието, че е необходим мониторинг план, който да докаже, че продуктът не е токсичен за полезните насекоми. Въпреки това производителят Pioneer, който е собственост на DuPont, многократно е подчертавал, че генномодифицираната царевица, която се отглежда в САЩ отговаря на всички изисквания на ЕС, поради което може да бъде одобрена.
Европейският парламент призова Комисията и Съвета да не одобряват 1507 поради потенциалната му опасност за пеперудите и молците. С надеждата да убеди Съвета и Комисията да не одобряват 1507, в резолюция Европарламентът уточни, че Франция, Италия, Полша, Гърция, Унгария, Австрия и България са против използването на царевицата.