От общо 474 500 души в трудоспособна възраст, заети със земеделие, осигуровки плащат само 17% или 81 хил. души, съобщава в. “Преса”. Чести са случаите, в които фермери с хиляди обработваеми декари се осигуряват на минималния праг от 240 лв. Общият брой на ангажираните в аграрния сектор (включително над трудоспособна възраст) е 730 хил. души. Броят на самонаетите е 81 хил.
Светлана Василева от Конфедерацията на независимите синдикати посочва, че и сезонните работници би трябвало да се осигуряват срещу риска от безработица, предава изданието. Друго предложение е да се въведе диференцирана вноска за осигуряване, която се определя според размера на обработваемите земи, каквато практика има в много държави от Европейския съюз.
Справка в НАП показва, че регистрираните като земеделски производители физически лица могат да изберат реда за облагането на доходите от дейността, която извършват. Тези, които са регистрирани като земеделски производители и едновременно с това са регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност от 01.01.2014 г., също имат право да избират реда за облагането на доходите от дейността им.
Добре е да се има предвид, че субсидиите на земеделските производители, които са отпуснати за периоди преди 1-и януари 2010 г, не се облагат с подоходен данък.
МЗХ напомня, че земеделските производители и тютюнопроизводители, които са регистрирани, се осигуряват за своя сметка върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, за съответната година. Тези, които произвеждат непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.