ДЗЕС 4: Буферните ивици, какво не знаете за тях

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
7 Минути

Тези ивици трябва да са с ширина минимум 5 метра, на тях не се тори и пръска

Как да бъдат изградени и да се поддържат буферни ивици по протежението на водни обекти разяснява стандартът за добро земеделско и екологично състояние на земята, или т.нар. ДЗЕС 4, който е представен в Наръчника за практическо приложение на условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние в България.

Целта на този стандарт е опазване на реките от замърсяване и оттичане.

ДЗЕС 4 забранява използването на минерални и органични торове, както и на продукти за растителна защита в буферните ивици:

– с ширина минимум 5 метра на равнинни площи (до 5,0 % или до 3 градуса), по протежение на повърхностни водни обекти (реки, потоци, канали, езера, язовири, море), с изключение на оризовите клетки;

– с ширина минимум 10 метра на равнинни площи (до 5,0 % или до 3 градуса) при торене с течна фракция на оборския тор;

– с ширина минимум 10 метра при торене на площи при наклонени терени (до 10,0 % или до 6 градуса);

– с ширина минимум 50 метра при площи с остър наклон (≥ 10,0 % или над 6 градуса);

Буферните ивици с ширина 5 метра по протежение на повърхностните водни обекти трябва да имат растителна покривка или остатъци от нея през цялата година, съставена от тревисти, храстовидни или дървесни видове.

Буферните ивици при оризовите клетки по протежение на напоителни и отводнителни канали са с минимална ширина – 2 метра.

Буферните ивици по протежение на повърхностните водни обекти (течения) трябва да имат растителна покривка или остатъци от нея през цялата година, съставена от тревисти, храстовидни или дървесни видове.

Водни течения са повърхностни водни тела и включващи отделни и значителни елементи от следните повърхностни води: езеро, язовир, поток, река или канал, част от поток, река или канал,/включително напоителни и отводнителни канали/, преходни води или разширение на крайбрежни води.

 

Приложимост и препоръки за изпълнение на стандарта

Стандартът е приложим за изпълнение, когато земеделска площ от стопанството (обработваема земя, трайно насаждение или постоянно затревена площ) граничи с повърхностен воден обект (реки, потоци, канали, езера, язовири, море), в това число и оризовите клетки.

Буферните ивици по протежение на повърхностните водни обекти /течения/ трябва да имат растителна покривка или остатъци от нея през цялата година, съставена от тревисти, храстовидни или дървесни видове и в която да не прилагате минерални и/или органични азотсъдържащи торове и/или да се третира с ПРЗ.

За тези на равнинни площи (до 5,0%, или до 3 градуса) трябва да оставите буферна ивица по протежение на водния обект с ширина минимум 5 метра, При равнинните площи (до 5,0%, или до 3 градуса), ако торите с течна фракция на оборски тор, то ширината на буферната ивица трябва да бъде минимум 10 метра.

При площи с наклон (до 10,0%, или до 6 градуса) ширината на буферната ивица трябва да бъде минимум 10 метра.

При площи с остър наклон (над 10,0%, или над 6 градуса) ширината на буферната ивица трябва да бъде минимум 50 метра, поради увеличаване на риска от оттичане и просмукване на нитратите.

За отправна точка при измерване на буферната ивица служи отрезът на брега, който реката прави при пълноводие, или брега на водния обект.

При наличие на естествена или изкуствено създадена тревна или залесена ивица с дървесна или храстовидна растителност, тя се счита за част от оставената буферна ивица.

При равнинни площи с наклон до 5% – трябва да оставите буферна ивица 5м, в която не се пръска с ПРЗ и не се тори с минерални и/или органични азотсъдържащи торове.

При площи с наклон до 5%, тоест равнинни и използвате течна фракция на оборски тор – трябва да оставите буферна ивица 10 м, в която не се пръска с ПРЗ и не се тори с течна фракция на оборски тор.

Същата по размер буферна ивица – 10 метра до водния басейн следва да се остави при наклон на парцела от 5 до 10%.

Затревяването на буферната ивица се отнася за 5-те метра от водния басейн, а в останалите 5 м площта може да се обработва и засява, но не може да се тори с минерални и/или органични азотсъдържащи торове и пръска с ПРЗ – общо 10 м.

При площи с остър наклон, над 10% – трябва да оставите буферна ивица 50 м, в която не се пръска с ПРЗ и не се тори с минерални и/или органични азотсъдържащи торове.

Затревяването на буферната ивица се отнася за 5-те метра от водния басейн, а в останалите 45 м площта може да се обработва и засява, но не може да се тори и пръска с ПРЗ – общо със затревената буферна ивица да не се тори и пръска – 50 м.

Буферните ивици при оризовите клетки по протежение на напоителни и отводнителни канали са с минимална ширина – 2 метра.

 

Пояснения към ДЗЕС 4

Задълженията по този стандарт съответстват на изискванията на Директива 91/676/ЕИО на Съвета от 12 декември 1991 г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от селскостопански източници като въвежда буферните ивици и във връзка Директивата и са приложими за територията на цялата страна, но я надгражда до голяма степен, въвеждайки и забранявайки употребата освен на нитрати/ торове/ и на продукти за растителна защита.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА