Съветът на ЕС одобри позиция за промени в ОСП с цел намаляване на административната тежест за земеделците

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

Въвеждат се специфични изключения от определени стандарти за ДЗЕС 6, 7 и 8

Държавите от ЕС вече могат да променят своите стратегически планове за ОСП два пъти всяка година вместо веднъж, както е в момента

Днес представителите на държавите-членки в Специалната комисия по земеделие одобриха целенасочен преглед на някои основни актове от общата селскостопанска политика (ОСП), предложен от Европейската комисия като отговор на опасенията, изразени от фермерите.

Този преглед разглежда проблеми, възникнали при изпълнението на стратегическите планове на ОСП, и има за цел да осигури опростяване, намаляване на административната тежест и предоставяне на по-голяма гъвкавост за спазване на определени екологични условия. 

Изслушахме нашите фермери и предприехме бързи действия, за да отговорим на техните опасения във време, когато те са изправени пред многобройни предизвикателства. Целенасоченото преразглеждане на правилата постига точния баланс между осигуряването на по-голяма гъвкавост за земеделските стопани и държавите-членки и облекчаването на административната тежест, като същевременно се поддържа високо ниво на екологични амбиции в общата селскостопанска политика, заяви Дейвид Кларинвал, белгийски вицепремиер.

Осигуряване на целенасочен отговор

Прегледът разглежда определени елементи от регламента за стратегическите планове на ОСП и регламента относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика (т.нар. „ хоризонтален регламент “).

Текстът постига баланс между необходимостта да се поддържа високото ниво на амбиция в областта на околната среда и климата в настоящата ОСП и да се гарантира, че се обръща внимание на опасенията на земеделските производители.

Адаптиране на условията

Специалният комитет по земеделие одобри днес промените в стандартите за добри земеделски и екологични условия (ДЗЕС), предложени от Европейската комисия.

ДЗЕС са набор от девет стандарта, полезни за околната среда и климата, които се прилагат за фермери, които получават подкрепа по ОСП. Тези стандарти се наричат ​​също условия, като се има предвид връзката между спазването на тези изисквания и подкрепата, предоставена на земеделските производители.

Една от основните промени е, че се въвежда обща разпоредба, позволяваща на държавите-членки да предоставят временни и целенасочени дерогации от определени изисквания за условия в случай на непредвидени климатични условия , които възпрепятстват земеделските производители да ги спазват. Веднъж годишно държавите-членки ще трябва да информират Комисията за такива дерогации.

Освен това се въвеждат специфични изключения от определени стандарти за ДЗЕС, като например:

  • за ДЗЕС 6 относно почвената покривка през чувствителни периоди : държавите-членки ще имат по-голяма гъвкавост да решават кои почви да опазват и през кой сезон въз основа на национални и регионални специфики
  • за ДЗЕС 7 относно сеитбообращението: сеитбообращението ще остане основната практика, но държавите-членки ще могат да използват диверсификацията на културите като алтернатива; това е по-малко взискателно за фермерите, особено в райони, изложени на суша или обилни валежи
  • за ДЗЕС 8: земеделските стопани ще бъдат задължени само да поддържат съществуващите характеристики на ландшафта и отсега нататък ще бъдат насърчавани, на доброволна основа , да оставят земя без угар или да създават нови характеристики на ландшафта чрез екосхеми.

Одобрената ревизия също така освобождава малки стопанства под 10 хектара от проверки и санкции , свързани със спазването на изискванията за условия по ОСП.

Тъй като това се отнася за 65 % от бенефициентите на ОСП, но представлява само около 10 % от земеделската земя, това ще намали значително административната тежест, свързана с контрола както за земеделските производители, така и за националните администрации, като същевременно се запазят екологичните цели.

Повече гъвкавост за държавите-членки и фермерите

В съответствие с предишните искания на държавите-членки , прегледът ще гарантира, че държавите от ЕС вече могат да променят своите стратегически планове за ОСП два пъти всяка година на постоянна основа, вместо веднъж, както е в момента.

Това ще предостави на държавите-членки по-голяма гъвкавост за справяне с променящите се условия. Освен това все още ще е възможно да има три допълнителни искания за промени през целия програмен период.

Следващи стъпки

Сега председателят на специалната комисия по земеделие ще изпрати писмо до Европейския парламент.

Комисията по земеделие на Европейския парламент реши да използва спешната процедура за това предложение. Очаква се позицията на парламента на първо четене да бъде приета на пленарното му заседание на 22-25 април 2024 г.

След това регламентът трябва да бъде официално приет от Съвета, подписан от представителите на Съвета и Европейския парламент и публикуван в Официален вестник. Ако всичко върви по план, наредбата ще влезе в сила до края на тази пролет.

Предвид изключително краткото време между приемането на предложението от Комисията (15 март 2024 г.) и очакваното му влизане в сила, това показва ангажимента на трите институции бързо да се справят с настоящото положение на европейските фермери.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА