Млекопроизводители от района на община Раковски посетиха ферма „Кутрас фарм”, гр.Комотини – Гърция в началото на март. Целта на визитата бе да се създадат контакти между фермерите от двете страни на границата и да се запознаем с постиженията в говедовъдството на гръцките колеги. Делегацията бе предвождана от Управителя на организацията и съпредседател на НСГБ Рангел Матански, а всички детайли по самото посещение и самия контакт между фермерите бе организирано от Изпълнителния директор на Националния съюз на говедовъдите в България – Михаил Михайлов. С пристигането на делегацията веднага започна същинската работа.
Младите очароваха съседите с опита си
След кратко представяне на нашите фермерите, гръцките колеги бяха изненадани, че тези млади момчета имат вече над десетгодишен опит в отглеждането на крави, обработват по няколко хиляди декара земя, търсят всяка ниша за подобряване на икономическите резултати във фермите. Ето защо ни бе разказано и показано всичко каквото се прави във фермата на Кутрас. Все пак колегите бяха доста напред – средна продуктивност около 10000кг годишна млечност от крава, средна дневна млечност от 500 крави-толкова се доят трикратно във фермата-31-34 кг. Предават се над 15 тона мляко всеки ден, а месечният оборот на фермата е над 220000 евро. По време на обиколката на фермата бе презентирана технологията на отглеждане на животните използвана във фермата. Интересна за нас бе дажбата която получаваха животните за деня. Силаж-25кг без него няма мляко, 6кг царевица на зърно, един кг цвеклови резанки, 3.5 кг шрот, премикс и 2-3 кг слама. Всичко това в миксера и на животните. Интересно бе отелването на кравите- в индивидуални идеално почистени и дезинфекцирани боксове.
Телето три дни с майката
Телето прекарва три дни с майката, като ефекта за нея е по-лесното отделяне на плацентата, а за телето по-малкият стрес. Като основни отправни точка за съдействие бяха подчертани подобряване на селекцията на млечните крави чрез закупуване на бременни юници от европейски страни с голям напредък в тази посока – Германия, Полша, Полша и др. показани ни бяха животни закупени от тези държави- всъщност това е пътят за по-бърз генетичен прогрес на стадото. Показаха ни също и първите отелени юници с кръв на норвежко говедо-по техни изчисление при тези животни разходите за лекарства се намалят с пъти. В момента фокуса на селекцията е изместен към подобряване на здравословния статус на животните в поколенията и по този начин редуциране на средствата за ветеринарно обслужване на всяко животно.
Борба с администрацията
Срещнахме се също и с председателя на Холщайн за Гърция-г-н Василакас, които ни разказа за борбата която фермерите водят с институции, мандри, и др. за оцеляване. Главният резултат от срещата бе не само новостите които видяхме, а един нов начин на мислене и действия по отношение на краварският бизнес. Неща, които ще осмислим и започнем да прилагаме в България.-
Рангел Матански- съпредседател на НСГБ и председател на Фермерско мляко- Раковски