Дръжте алергията под контрол с 4 доказани лека

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Растенията, освен дразнители, са и помощници

Алергията е тежко състояние, което често лишава много хора от възможността да се насладят на даровете и красотата на природата. Тя се обостря по всяко време на годината, особено през пролетно-летния период, когато болшинството растения започват да цъфтят. Но растенията могат не само да станат причина за пристъпи, но и да ви спасят от тях. Ще ви разкажем само за някои видове, които можете да срещнете в градината си, на полето или в гората.

  • Трицветната теменужка (Viola tricolor) е едно- и двугодишно растение от едноименното семейство, което се среща като плевел сред камъни, в градините и по полето. Цъфти от април до късна есен. За лечение е подходяща надземната част благодарение на съдържащия се в нея рутин, багрилни вещества, етерични масла, сапонини, каротиноиди, аскорбинова киселина. Трицветната теменужка се събира по време на цъфтежа, изсушава се в защитено от слънцето и вятъра място. В народната медицина настойката от нея се прилага като противоалергично и кръвоочистително средство. При различни кожни заболявания от теменужката се правят компреси и обтривания.
  • Триделният бутрак (Bidens tripartita L.) бива едногодишна трева от семейство Сложноцветни, която расте повсеместно покрай блата, по бреговете на реки и езера. В нея е открито етерично масло, дъбилни вещества, слуз, провитамин А, витамин С, микроелементи. Билката се събира в началото на цъфтежа й през лятото. Бутракът оказва противовъзпалително и противоалергично действие при кожни заболявания: невродермит, екзема, себорея, псориазис. С нея се правят промивки и вани.
  • Лечебното великденче (Veronica officinalis L.) е многогодишно тревисто растение от семейство Живеничеви. Разпространено е в цяла Европа. Расте в гори, на синори, поляни, в планините. Използва се надземната част на растението. В нея са открити алкалоиди, гликозиди, сапонини, етерично масло, дъбилни вещества, каротин, аскорбинова и други органични киселини. Използва се при гноящи рани и язви, гъбични поражения на кожата. С настойката на билката се правят вани , промивки, компреси, към гнойните рани и язви се поставят наситнени листа. Великденчето се събира във фаза на цъфтеж, като се отрязва цялото растение. Суровината се просушава, съхранява се в добре затворени буркани или картонени кутии.
  • Кошутината (Melittis melissophyllum L.) е многогодишно тревисто растение от семейство Устоцветни. По форма листата й приличат на маточината. Среща се по гори и поляни. Билката се събира по време на цъфтежа – през юни-юли. Използва се в народната медицина при сърдечна недостатъчност, нервни разстройства и като перспективно и ефективно средство за лечение на алергия.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама