Идеята е базите да работят като търговски предприятия според проектозакона за Селскостопанска академия, коментира доц. Георги Костов, председател на ССА
Смятам, че замислените промени в новия проектозакон за Селскостопанска академия, които предвиждат отделяне на производствени бази от чистата наука ще са грешка, защото по този начин се откъсва науката от експериментите. Това е мнението, което изрази пред Агрозона доц. д-р Стойка Лалева, директор на Земеделския институт в Стара Загора по повод предвидените промени в проектозакона за ССА. Според нея, промените трябва да се извършат така, че да доведат до резултат, защото отделянето на базите не решава нищо, още повече те са експериментални. Ние се занимаваме с приложна наука. На кого ще сме полезни, ако не можем да работим и да приложим на практика теорията. Не можем да си обясним защо трябва да се извършва тази промяна, попита Стойкова. Тя даде пример с Франция, където има една много стара институция, която е като българската Селскостопанска академия, където изследователските направления се актуализират. Бюджетът при тях е около 35%, което прави около 700 млн. евро. Другите пари си ги набавят от собствени приходи. Аз приемам този модел, защото смятам, че всеки трябва да търси източниците на финансиране според възможностите си – дали чрез продажба на племенни животни, където е вложен трудът на научния работник по отношение на селекцията, дали чрез проекти и т. н.
Хората, които работят в академията са на щатна заплата и няма мотивация, затова предлагаме експерименталните бази /производствените звена / да бъдат отделени от институтите като държавни предприятия, обясни пред Агрозона мотивите за предложените промени в проектозакона Георги Костов, председател на Селскостопанска академия. Тогава вече те ще работят като търговски предприятия, защото могат да генерират печалба и могат да дадат като допълнителен материален стимул на техните работници допълнителните средства. Науката остава бюджетно финансирана, като се опитва да привлече повече проекти. В момента учените, защото виждат, че няма как да вземат пари от проекти, вместо да от наука, гледат производството и постепенно за съжаление от учени се превръщат в производители. В същото време, въпреки реформата, която предлагаме, връзката, която се гарантира между индустриалната база и научния институт няма да бъде прекъсната изобщо, обеща Костов.
Светлана Трифоновска, Диляна Хараланова
Подробности в следващия брой на списание Агрозона.