При млечните овце също се очаква намаление, като техният брой се прогнозира да се понижи до 1,01 млн. глави, като година по-рано е бил 1,053 млн.броя
Към 2025 г. млечните крави ще намалеят до 190 хиляди глави, но експертите от САРА предвиждат намалението при производството на мляко да е по-умерено, поради увеличение на продуктивността. Освен това от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство очакват за тази година поголовието от млечни крави да падне до 202 хил. глави, като година по рано в оборите сме имали 214,9 хил.броя. Намаление при млечните овце също се предвижда, като техният брой се прогнозира да се понижи до 1,01 млн. глави, а година по рано е бил 1,053 млн.броя.
Изкупеното мляко за периода януари- октомври намалява с около 4,3%, докато изкупеното краве мляко се свива с 4,6 % и се очаква до края на годината да стигне 622 хил.т. Продължава спадът при обема на изкупеното мляко в ЕС за периода януари-септември 2022 г. в сравнение със същия период на 2021 г. с 0,4%. Производството в 9 държави членки расте, най-значимо в Австрия (+3,2%), Латвия (+2,4%), Полша (+2,1%), Белгия (+2%).
Данните сочат, че средната изкупна цена за килограм мляко продължава да нараства за целия ЕС – за септември с 4,1 %, а за октомври с 3,8 %. Същевременно цената на суровото краве мляко на Спот пазара Лоди в Италия през ноември остава на ниво 0,70 евро/л, като в следващите два месеца не се очаква да нараства и дори може да има лека корекция надолу.
През миналия месец продължава корекция на цените на борсовите стоки в ЕС – обезмаслено сухо мляко поевтинява с 8,2%, пълномаслено сухо мляко е надолу с 2,9%, цената на маслото също е с отрицателен тренд – 7,4%, единствено при сирене Чедър има ръст с 0,4%.
Очаква се продължаващото намаление на експорта на млечни продукти от Съюза да оказва негативно влияние върху вътрешните цени. За януари-септември експорта на сухо обезмаслено мляко е с намаление 15%, пълномасленото обезмаслено мляко – 20%, маслото с -8%, сирената – 3%.