През септември изплащат авансово 20% от помощта за хуманно отношение към свинете

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

20% от държавната помощ за свине-майки, която се отпуска от ДФ „Земеделие” по схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете” ще бъде отпусната през септември, научи „Агрозона”. Това е съобщила министърът на земеделието Десислава Танева по време на видеосреща, проведена по настояване на двете свиневъдни асоциации, на която са дискутирани най-актуалните теми в бранша. В разговорът са участвали също така представители на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Центърът за оценка на риска по хранителната верига. Останалите 80% от помощта, предназначена за свине за угояване, която ще бъде отпусната и през 2020 г за бранша, ще бъде изплатена до края на декември. Според бранша обаче изплащането на помощта през първия есенен месец вече ще бъде късно, но от аграрното министерство настояват първо да премине пикът на АЧС, който обичайно е през лятото и след това да се отпускат пари. До края на годината ще бъде изплатена и субсидията за угоени и реализирани прасета на българския пазар,

Венцеслав Славов

съобщи Венцеслав Славов, директор бизнес развитие в група „Аякс“. До този момент субсидията е изплащана на три транша, като първата дата е била през май месец. В бранша е имало известно притеснение, че средствата не постъпват, докато за птицевъдите изплащането е започнало. След днешната среща обаче има яснота, кога да се очакват постъпления и при свиневъдите.

Освен, че трябва да са изпълнили всички досегашни изисквания, за да получат помощта, производителите трябва да не са имали огнище на зараза в стопанствата, за които кандидатстват през 2019 и 2020 г. и да не са получавали обезщетение за това.

През 2019 г от ДФЗ бе отпусната помощ по държавната мярка за хуманно отношение към свинете в размер на 33 млн. лв. Изискванията към кандидатите бяха да бъдат поети ангажименти за хуманно отношение към животните за поне 5 години.  Сред мерките, които трябва да бъдат поети в стопанствата, са осигуряване на свободна подова площ над задължителния стандарт, осигуряване на изкуствено осветление за най-малко 11 часа, както и използване на фураж, съдържащ най-много 2,5 mg/kg деоксиниваленол.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА