До 50 бона глоба при нелоялни търговски практики с храни

„Който търгува или внася в страната храни, за които няма сертификат или за които се установи, че не отговарят на посоченото в сертификата, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба от 10 000 до 20 000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение – с глоба от 40 000 до 50 000лв.“ Това гласи новият Законопроект за изменение и допълнение на Закона за храните, предложен от Асоциацията на индустриалния капитал в България, съобщи председателят на управителния съвет на АИКБ Васил Велев по време на пресконференция за двойния стандарт при храните.
„Проблемът с двойния стандарт не бива да се политизира.“, подчерта той. Според него проблемът трябва да бъде решен на национално равнище. Участие в събитието взе и председателят на Националният съюз на земеделските кооперации в България Явор Гечев. От думите му стана ясно, че един от основните проблеми е липсата на единна система за проверка на храните, която се отнася за целия ЕС. „Всеки продукт трябва да има една рецепта, която е регистрирана в дадена страна и тази рецепта трябва да бъде прилагана за всяка страна. Ако само един компонент е различен, то името на продукта трябва да бъде сменено, защото в противен случай потребителите биват лъгани.
Проблемът засяга силно и родното производство, каза от своя страна председателят на съюз „Произведено в България“ Кънчо Стойчев.
Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за храните цели да гарантира на българските потребители, че храната която консумират е идентична с храната с другите ЕС. В Проектозакона се изисква всяка една храна да бъде придружавана от сертификат издаден от контролния орган на държавата, в която храната е произведена. Така ще може да се гарантира, че между всички страни на ЕС има равноправие.
Паралелно с това производителите от България, които произвеждат храни от една и съща марка, която се прави и на територията и на други страни, ще бъдат длъжни да изготвят продукта съгласно техническата документация на храната, чиято марка е регистрирана първа.
За да се гарантира превантивната дейност на закона глобите и имуществените санкции са завишени в максималния възможен размер. От АИКБ предлагат създаването на нов член, които ще отговаря именно за глобите.
В края на миналата седмица Проектозаконът беше предложен по време на Министерски съвет. Предстои обсъждане на въпроса.