До 30 септември приемат проекти по мярката за малки стопанства

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

За сериозен интерес по подмярка 6.3 съобщават от Национална селска мрежа

Само във Велико Търново вече са подготвени над 70 проекта до момента. В област Пловдив доближават 100 и очакват още толкова до края на приема, в област Ямбол са над 40. Краят на срока за кандидатстване по мярката е 30 септември. По данни от координаторите на мрежата, които са в 28-те области на страната общият им брой за страната ще надхвърли 2000 проекта, пише ruralnet.bg.

По подмярката ще се подпомагат регистрирани земеделски стопани, които имат икономически размер на стопанството от 2 000 до 7 999 евро, измерен в стандартен производствен обем (СПО) и отговарящи на критериите за допустимост към кандидатите. 15 000 евро е общият размер на финансовата помощ за един кандидат. Изплащането на помощта се извършва на два етапа: Първо плащане в размер на левовата равностойност на 10 000 евро – в срок до 2 месеца след сключване на административен договор с ДФ „Земеделие“; Второ плащане в размер на левовата равностойност до 5 000 евро – предоставя се само при установено от ДФ „Земеделие“ – Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) точно изпълнение на бизнес плана и осъществена инвестиция в дълготрайни материални и/или нематериални активи с единична цена не по-малка от 700 лева.

Остават още 10 дни за разяснения и въпроси по условията за кандидатстване.

Кандидатите могат да искат разяснения по документите по условията за предоставяне на финансова помощ в срок до три седмици преди изтичането на срока за кандидатстване на следния електронен адрес: [email protected]. Разясненията се утвърждават от ръководителя на Управляващия орган или оправомощено от него лице. Разясненията се дават по отношение на условията за кандидатстване, не съдържат становище относно качеството на проектното предложение и са задължителни за всички кандидати. Разясненията се публикуват на електронната страница на МЗХГ, ДФЗ – РА и на страницата на ИСУН 2020 в срок до две седмици преди изтичането на срока за кандидатстване.

Две са основните пречки за кандидатстване пред част от стопаните.

За животновъдите: Да отговарят на изискванията по чл. 137 от Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Ако нямат регистрация, не им се признава дохода от животновъдство. Изисква се регистрация за стопанската 2017-2018 година. Така се получава, че ако регистрацията е направена след септември 2018, фермерът не може да участва.

При предходния прием по подмярката беше достатъчно да отговарят на чл.51 и да получат номер на животновъден обект, за да кандидатстват за еврофинансиране.

За растениевъдните стопанства: Изисква се регистрация на правни основания за ползване на земеделската земята, от която е добита продукцията, с която се доказва доход по програмата. Изисква се регистрация за стопанската 2017-2018 година.

Това също е ново изискване, което по предходния прием по подмярката не съществуваше. Към момента не може да се каже какъв процент малки стопанства отпадат и не отговарят на изискванията за допустимост.

Аргументите на Управляващия орган са, че целта е да се включат реални работещи  малки стопанства с планове за развитие, а  не такива, които искат единствено да се възползват от финансирането по програмата.

Новото в този втори прием по подмярката 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ е, че проектните предложения се подават по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020), на интернет адрес: http://eumis2020.government.bg/.

С квалифициран електронен подпис, наричан по-нататък „КЕП“, лице с право да представлява кандидата подписва единствено електронния формуляр, което удостоверява достоверността на всички приложени документи. Кандидатът трябва да посочи електронен адрес, който да е асоцииран към профила му в ИСУН 2020 и не може да го променя в периода на кандидатстване и оценка. Кореспонденцията и уведомленията във връзка с оценката на проектното предложение се осъществяват през ИСУН 2020 чрез електронния профил на кандидата.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама