До 2020 г. селските общини ще разчитат на 630,7 млн. евро за подобряване на инфраструктурата

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Според проекта на Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. малките 231 общини ще разчитат на 630,7 млн. евро, които са с 9 млн. евро повече от досегашния период, съобщават от Министерство на земеделието и храните. Европейското финансиране за селата е 85%, а останалите средства ще се осигуряват отново от националния бюджет. Субсидиите ще се използват от всички общини с изключение на територията на строителните граници на градовете, които попадат в обхвата на оперативна програма „Региони в растеж“.

Проектите за изграждане на инфраструктурата в селските райони са приоритетни и ще получават средства с предимство. Най-много средства ще има за ремонт на пътища и улици, за прокарване на водопровод и канализация и др. Таванът за тези проекти ще се увеличи от 3 млн. евро на 5 млн. евро. Средствата обаче ще се предоставят за нови дейности, които приоритетно ще бъдат подпомагани, като например изграждането на пазари на производителите. Целта е в страната да се изградят поне 15 подобни пазари, където дребните фермери да излагат директно продукцията си. Ще бъдат одобрявани проекти за изграждане на представителни тържища за живи селскостопански животни.

Таванът на проектите за ВиК-мрежи, пътища и улици остава същият – левовата равностойност на 3 млн.евро. За всички други дейности в селата таванът на помощта ще бъде 1 млн. евро. Различен ще бъде размерът на съфинансирането по различните проекти. Сто процента се покриват и инвестициите за публично ползване на инфраструктурата за отдих, туристическа информация, както и за изграждане на малка по мащаб туристическа инфраструктура.

Изцяло се субсидират и проекти, свързани с подобряването или разширяването на основни услуги на местно равнище за населението в селските райони, включително за отдих и културни дейности, както и на съответната инфраструктура. Ако проектът е за създаване, подобряване или разширяване на всички видове малка по мащаби инфраструктура, включително инвестиции в енергия от възобновяеми източници и спестяване на енергия, помощта също изцяло покрива разходите по изпълнението, когато кандидатстват общини, читалища и други структури, които не генерират приходи. В случай, че кандидатстват общински фирми, генериращи приходи, тогава субсидията покрива 75% от разходите. Останалото се съфинансира от кандидата. Отново ще се подпомагат и проекти на църкви и манастири, където субсидиите покриват 100% или 75% от разходите, в зависимост от това дали кандидатът генерира приходи от собствена дейност.

Общините ще могат да кандидатстват и за прокарване на широколентов интернет – за подобрение и разширяване, за пасивна широколентова инфраструктура и за мерки за достъп до решения чрез широколентова инфраструктура и електронно правителство./farmer.bg

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА