В Европейската комисия в Брюксел се проведе изслушване по жалбата на България срещу Гърция относно въведения данък за сделки и транзакции, става ясно от съобщение на страницата на финансовото министерство.
Българската страна представи позицията си по жалбата, както и основните мотиви за нарушението на правото на ЕС, и по-конкретно на основополагащите принципи, залегнали в Договора за функциониране на ЕС – за свободно движение на стоки, услуги и капитали, за свободата на установяване, както и принципите за правна сигурност, недискриминация и пропорционалност. Представени са и допълнителни мотиви по проекта на Решение на Министерството на финансите на Гърция, понеже с разпоредбите на решението се създава още по-голяма правна несигурност за лицата, както и значително увеличаване на административната тежест и разходите за бизнеса.
И Гърция е представила позицията си по жалбата, както и причините за противоречивата мярка. Те са свързани със защита на националната корпоративна данъчна основа. Страната смята, че не нарушава правото на ЕС. От българското финансово ведомство посочват, че позицията на гръцката страна не е била обоснована. Твърдяло се е единствено, че се ползват най-добрите практики за борба с укриването на данъци и агресивното данъчно планиране, без да се посочат конкретни примери.
Страната ни е посочила, че е включена в гръцкия списък единствено заради 10% ставка за корпоративен данък и Гърция е единствената държава, която е включила в списъка на държавите с преференциален данъчен режим държави членки на ЕС. По допълнителните аргументи на България гръцката страна не е представила мотиви, а е посочила, че мерките са насочени за борба с укриването на данъци.
Зададени са въпроси на Европейската комисия зададе въпроси на представителите на двете страни и при изготвянето на мотивираното си становище ЕК ще се съобрази с писмените и устно изразените съображения . Самото становище се очаква да бъде оповестено до 18-и август тази година.