Допустими кандидати са еднолични търговци (ЕТ) или юридически лица (ЮЛ), регистрирани по Търговския закон и отговарящи на критериите за микро, малко или средно предприятие съгласно Закона за малките и средните предприятия
До 15 януари 2025 г. преработвателните предприятия на продукти от риболов и аквакултури могат да кандидатстват по процедура BG14MFPR001-2.001 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури” на Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027. По предходните два приема са подадени 12 проектни предложения за 13,5 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ. Това съобщиха от пресцентъра на Областен информационен център – Добрич.
Допустими кандидати са еднолични търговци (ЕТ) или юридически лица (ЮЛ), регистрирани по Търговския закон и отговарящи на критериите за микро, малко или средно предприятие съгласно Закона за малките и средните предприятия. Предприятията трябва да имат съответните регистрации съгласно разпоредбите на Закона за храните, Закона за рибарството и аквакултурите и Закона за ветеринарномедицинската дейност; да са вписани в регистъра на Българска агенция по безопасност на храните; да имат издадено Разрешително за стопански риболов и Удостоверение за придобиване на право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми.
Безвъзмездната финансова помощ за един проект е от 30 000 лв. до 2 000 000 лв., като съфинансирането е до 50% от общите допустими разходи по проекта.
Средствата ще се предоставят за инвестиции свързани с повишаване на енергийната ефективност, внедряване на иновации, въвеждане на нови продукти, оползотворяването на страничните продукти от преработка и др.
Допустими за финансиране са разходи за закупуване на нови машини, оборудване и съоръжения; строително-монтажни работи; специализирана складова техника и складови транспортни средства; инвестиции в пречиствателни съоръжения за отпадни води; инсталации за обработка/преработка на риба и рибни продукти; дигитализация на производствените дейности; възобновяеми енергийни източници и др.
Подаването на проектното предложение се извършва по електронен път чрез системата ИСУН 2020 единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg. Документите за кандидатстване са публикуван на следните интернет адреси: https://eumis2020.government.bg и www.eufunds.bg.
В помощ на кандидатите, експертите от Областен информационен център – Добрич са подготвили кратка презентация по процедурата, публикувана на следния линк:: https://s.shopeee.com/crt3