Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие

България притежава едно от най-богатите в Европа и най-съхраненото биологично разнообразие
Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва от 1995 г. в деня, в който влиза в сила Международната конвенция за биологичното разнообразие.
България притежава едно от най-богатите в Европа и най-съхраненото биологично разнообразие благодарение на географското си положение, климатични условия и релеф.
През май 2020 г. Европейската комисия публикува всеобхватна нова стратегия за биологичното разнообразие до 2030 г., приета в разгара на пандемията от Covid-19. Тя се спира на основните фактори за загубата на биологично разнообразие и определя конкретни стъпки, които трябва да бъдат предприети през 2030 г., предаде БНР.
“България се нарежда на едно от първите места по биоразнообразие по много причини. И местоположението ни, и икономическото ни развитие назад в годините. Хубаво е, че го имаме това нещо, не ни се налага назад във времето да връщаме процесите. Въпросът е какво ще направим за всичко това, което имаме?!“, коментира в интервю за БНРРумяна Иванова, изпълнителен директор на Българска фондация “Биоразнообразие“.
Според нея е най-важно хората да разбират смисъла на биоразнообразието. На това, което се крие зад тази сложна дума всъщност е целият живот, който ни заобикаля във всичките му измерения – от гените, които носим като хора, до екосистемите. „Ние самите сме част от биоразнообразието“, посочва още тя.
“Това е живият живот, който живеем и от който сме част. Много сме далеч от мисълта, че това са някакви растения и животни, които се пазят под похлупак с някаква тежка защита. Целият ни живот зависи от биоразнообразието – въздухът, който дишаме, храната, която ядем, всичко това е биоразнообразие и ние сме пряко зависими от него“, казва още тя.