Повече свобода за домашното сирене и яйцата
Темата е разработена от Светлана Трифоновска в сп. „Агрозона” брой 14, м.ноември 2012 г.
Едно от нещата, които трябва да преосмислим в национален план, това са директните доставки, които касаят малките ферми. Колкото и да не се харесва на индустриалния бизнес, трябва да има поправки в нормативната база, призна ресорният зам. – министър Цветан Димитров пред аудитория от стотина собственици на мандри. Така властта намери сили да признае за проблема, който всички виждат, но също като в приказката на Андерсен за голия цар, никой не се осмеляваше до този момент да назове. А именно, че е крайно време на малките ферми да се позволи да произвеждат и преработват животинската си продукция, така че това да носи достатъчно доходи, с които да издържат семействата си. Така, както много отдавна се прави в старите европейски страни. А продажбите направо от фермата създават дискретния чар на националната идентичност в икономиката на един народ, те освен поминък са атракция все по-търсена от изтерзания от глобалната еднаквост турист.
По-скоро забранителна
Държавата все пак създаде Наредба за директни доставки преди две години, не без натиск на неправителствените организации. Дори през 2011 г. имаше държавна помощ по нея. За жалост почти никой не се възползва, заради невъзможността да бъдат приложени изискванията й от малките фермери. Накрая от научните среди я заклеймиха като забранителна, целяща допълнително да натовари дребния и среден селски бизнес. В крайна сметка от МЗХ се решиха и отново извадиха наредбата на светло. В момента е сформирана работна група от експерти на агроминистерството и БАБХ, предстои да бъде отправена покана и към средите на НПО, по-специално към представителите на Слоу фуд, които са сред първите инициатори за създаване на този документ още от времето на предишното правителство. След публикувана на интернет страницата на Агрозона новина за новосформираното сдружение „Традиции и предприемачество в земеделието”, което ще работи в подкрепа на малките земеделски производители, фамилните ферми и стопанствата за биопродукти, от МЗХ се свързаха с редакцията на списанието, за да поискат контакти и в крайна сметка да поканят представители и на тази организация при обсъждането на наредбата.
Новият вариант на наредбата
Вариантът на наредбата за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход в момента е готова и тече за съгласуване. Измененията касаят, суровото мляко, млекоматите, яйцата, рибата и др.
– Отпада ограничението за директна доставка на малки количества сурово краве мляко до 73000 кг., като доставката ще бъде в съответствие с индивидуалната млечна квота за директна продажба.
– Увеличават се процентите за директна доставка на малки количества сурово овче, козе или биволско мляко, както следва: от 35% на 40% от месечния млеконадой във ферми, в които се отглеждат до 50 броя животни в период на лактация. От 30% на 35% от месечния млеконадой във ферми, в които се отглеждат от 50 до 100 броя животни в период на лактация и от 20% на 30% от месечния млеконадой във ферми, в които се отглеждат над 100 броя животни в период на лактация.
– Технологичната инсталация млекомат ще може вече да се разполага освен в същата и в още една съседна административна област, а също така се дава възможност, млекоматите освен да са собствени за фермера, да могат да бъдат наемани или ползвани.
– Увеличава се директната доставка на малки количества яйца от кокошки и пъдпъдъци от 500 бр. до 1000 бр. седмично. Доставката на яйца до крайния потребител или местен обект за търговия на дребно ще може да става в същата и една съседна административна област.
– Увеличава се директната доставка на малки количества прясна или охладена морска и сладководна риба от 2000 кг. до 5000 кг., но се въвежда и задължителна регистрация на обектите, съгласно чл. 137 от ЗВД, за обекти предназначени за стопански риболов или рибовъдни стопанства. Директни доставки на малки количества риба ще се извършват само до краен потребител или местен обект за търговия на дребно, разположен в същата и една съседна административна област. Забранява се директна продажба на отровни риби от семейства Tetraodontidae, Molidae, Diodontidae и Canthigasteridae.
– Отпада ограничението за директни доставки на малки количества месо от птици и зайци да се извършва до местен обект за търговия на дребно, разположени само в същата административна област. Предоставя се възможност доставките да бъдат и до една съседна административна област.
– Обектите за търговия на дребно с храни от животински произход ще могат да бъдат разположени освен на територията на животновъдния обект или в същата административна област по регистрация на животновъдния обект, и в една съседна административна област по регистрация на животновъдния обект;
– Въвеждат се изисквания за зреенето и съхранение на млечни продукти от овче, козе или биволско мляко, произведени във временни обекти за продажба, като ще могат да се използват и други помещения разположени в или извън фермата, стига те да отговарят на Регламент (ЕО) № 852/2004
Наредба № 26/14.10.2010 г. ще бъде нотифицирана в ЕК и след нейното одобрение, ще бъде публикувана официално.