„Изискването за за осъществяване на директни доставки само в административните области или съседните им, заложено в новия Закона за храните, води до дисбаланс на пазара.”, коментира за „Агрозона”инж. Гергана Кабаиванова, управител на фондация „LocalFood.bg”. „Това райониране би било удачно, ако условията за малките производители бха облечкени и съобразени с техните нужди. В момента има дисбаланс – от една страна производителите не могат да произвеждат това, което искат и стоят принудително в сивия сектор. Не могат да излязат от там. От друга страна поставяме едно такова райониране, което още повече ги ограничава”, допълни още Кабаиванова. „Само с ограничения не се постига пазар. Трябва щом има ограничения, да се опростят исзискванията и за търговска и производствена дейност. Така както е в Европа.”, категорична бе тя.
„Новият Закон за храните е стъпка напред, но оттук нататакък върху този закон ще трябва да се работи много относно приложението му за малките производители. Тепърва ще трябва да се разработят много наредби, наръчници, които да касаят малкия бизнес, така, както е и в Европа – има един основен регламент и върху него ссе стъпва за указания”,
Тя посочи като добра разработка изискването да търговията от дистанция, за онлайн-магазините, че ще бъдат регистрирани като обекти и ще се контролира движението на храни през тези магазини. „Това е добре, но ясно е, че оттук нататакък върху този закон ще трябва да се работи много относно приложението му за малките производители.”, каза още инж. Кабаиванова.