Десислава Танева: Търсим нова формула за защита на земеделците от неблагоприятни климатични събития

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Цялото интервю на министър Десислава Танева може да се прочете в октомврийския брой на списание “Агрозона”, който вече е на пазара.   

Министър Танева, ще продължи ли да се прилага обвързаната подкрепа и през следващия програмен период?

– Борбата на България за обвързаната подкрепа е да остане. За съжаление има страни-членки като Германия, която е с най-тежката позиция за нас и категорично отхвърля прилагането на овързаната подкрепа в следващия програмен период. Работим непрекъснато за защита на нашата позиция, има изготвен слот анализ за селското стопанство, който показва, че подкрепата в сектор Плод и зеленчук, както и в Животновъдството е насочена изключително към малки и средни стопанства до 8000 СПО. Тоест тя е концентрирана точно към таргет, който по принцип е акцентът в ОСП. Освен това сектор Плод и зеленчук осигурява и заетостта в селските райони. Там, където са запазени тези, производства, българските села са големи, на местата където има само зърнопроизводство, липсва поминък. Няма как да очакваме, че ще запазим живота там. Обвързана подкрепа има мултиплициращо значение за живота в селските райони – и като социален живот, и като доходи и възможност за поминък, и разбира се, като традиционно земеделско производство с добри практики, отговарящо на желанието на консуматорите да потребяват българско производство.

За нас става въпрос за над 13 000 стопанства в сектор Животновъдство и над 13 000 стопанства в сектор Плодове и зеленчуци, чието съществуване е застрашено, ако няма обвързана подкрепа.

Покрай проблема с АЧС сякаш останаха в страни такива важни теми като новия Закон за земята и Закона за градушките. На какъв етап е тяхната подготовка?

– Тези законопроекти не са във фокуса на медийното внимание, но ние работим по план, който сме направили. По отношение на Закона за земята има работна група, която до 15 октомври трябва да завърши проекта и да го предложи за вътрешноведомствено съгласуване. Интересно е, че в тази работна група има много малко становища, изпратени от неправителствения сектор. Правени са много работни срещи и на база коментираното в тях, продължаваме работа. Имаме срок, определен от Народното събрание за внасяне на този законопроект, и той е до края на декември тази година. И ние ще спазим това условие.

За съжаление нашият план по отношение на градушките и защитата от тях малко се промени, тъй като информацията, която получихме от застрахователите в България през техния съюз като тяхно участие в този модел е почти невъзможно въз основа на цените, които предложиха. В тази връзка продължихме да търсим други форми и модели. В Унгария работи взаимоспомагателен фонд за превенция срещу събития, причинени от климата. При такъв инструмент може да се ползва подкрепа от Програмата за развитие на селските райони по мерките за управление на риска и да се компенсират с още толкова бюджет фермерите, които са пострадали. Този взаимоспомагателен фонд е акредитиран и функционира към Разплащателна агенция в Будапеща. В началото на октомври предстои посещение на наш екип от МЗХГ на място, за да видим модела, и ако той е приложим, ще променим законодателството в тази посока. Защото, в крайна сметка, ние искаме участието в управлението на риска да се подели между земеделските стопани и държавата. Това е приложим модел за всички събития, които причиняват щета на земеделеца от климата.

През тази година, независимо от всички затруднения, които имахме по отношение на бюджета, взехме решение на предходния УС на ДФЗ за изплащане на държавната помощ за компенсиране на щетите от градушки през този сезон. Винаги се е плащало една година по-късно, но тази помощ е безкрайно незначителна спрямо това, което фермерът би получил, ако работи такъв модел – негово участие с вноска, възможност да се ползва от мярката за управление на риска по ПРСР и да получи поне два пъти повече като компенсация. Разбира се, това зависи от разходите спрямо сегашните норми.

– През тази година ще бъдат ли изплатени по-рано авансовите средства по схемите за директните плащания?

– България е включена в списъка за авансови плащания. Ние работим в график всичко, което е възможно като директни плащания, да го направим колкото се може по-рано тази година. Помощта за животните ще се плати през втората половина на октомври, имаме много стриктен график за подготвянето на допустимия “слой” навреме така, че да можем да направим директните плащания през декември.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА