Българското производство на храни е достатъчно и няма никаква вероятност да бъде забранен износа от страната. България е ресурсно богата на суровини, нетен износител и няма никакви основания за забрана и подобно решение ще бъде в наш ущърб. Това каза министърът на земеделието Десислава Танева в студиото на Сутрешния блок на националната телевизия.
“Не очаквах реакция в стил “предизборна кампания” и на това ниво”, каза тя по повод позицията на търговските вериги след приемането на постановлението на МС, което ги задължава да предлагат български местни храни в магазините си. Това е позиция лично срещу мен, без значение за хората. Важно е да се види какво на практика предлагаме – веригите си запазват това, което и в момента правят с техните модели на функциониране. Ние сме приели едно единствено изискване – да имат място за регионални производители, премахнахме и процента, да са свободни да представят своите продукти.
Предлаганият модел за достъп на регионалните производители функционира в развитите европейски страни, това е основна концепция на веригите. Търсихме вариант, който е възможен за търговските вериги. В момента Холандия унищожава лалетата си, изхвърля се и мляко в други страни. Ако не подобрим логистиката и възможностите за достъп, ни очакват същите репортажи, каза още министър Танева. Тя даде за пример Гърция, където е въведено седмично докладване към държавата за това колко продукция са изкупили веригите от местни производители. Важно е да не похабим земеделски труд и да оцелеем в кризата, каза още министърът.
Тя допълни, че не очаква покачване на цените, както и че не се предвижда забрана за износ, тъй като това не се налага. Лобирам за 26 000 малки български производители, които произвеждат сурово мляко, сезонни плодове и зеленчуци и всичко, което нашата земя ражда. Така Танева отговори на въпроса кого защитава в тази ситуация.
Всяка точка на предлагане на земеделска продукция в тази ситуация е от изключително голямо значение, каза министър Танева по повод ситуацията със затворените кооперативни пазари. Всичко е в нашите ръце за възстановяване на работата им, каза още тя. За да бъдат отворени отново от значение е също така и какви мерки вземат управителите на пазарите. Трябва да се спазват противоепидемичните мерки, отстоянието между купувачите, контрола на достъп и излагането на продукцията.