Десислава Танева: Колкото и помощ да дадем, доходите на производителите няма да се увеличат, ако нямаме повече фермерски организации

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Колкото и помощ да дадем, ако не започне функционирането на обединения на групи земеделски производители, ние няма да можем да мръднем в темп, който да се усети в дохода на самия производител. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на представяне на сайта „Градинария“ и среща между производители на плодове и зеленчуци с представители на вериги супермаркети и преработвателни предприятия. Събитието бе организирано от Съюза на градинарите и овощарите.

„Това, което ние можем да направим като политики в този програмен период относно обвързана подкрепа, пакета плащания, е направено. Оттук насетне предизвикателството пред всички нас е за това как да се организираме. Създаването на още на брой браншови организации по никакъв начин няма да спомогне за развитието на производството на плодове и зеленчуци и трябва ясно да разграничим това и да се обучим.“, заяви министър Танева.

По думите й важно е производителите и преработвателите да се организират в организации на производители, които биха представили на пазара един сорт, едно качество и количество, което да отговори на търсенето, което вече е по-голямо. „Търговията стана по-глобализирана и уредена по начин , по който това се изисква за пазара.“, каза министър Танева. Задача на браншовите организации в страната е да стимулират производителите да се обединяват, каза още тя.

В момента около 9 хил. производители в България се занимават с бизнес с отглеждане на плодове и зеленчуци, включително оранжерийно. Едва 48 от тях са организирани в групи на производители, което представлява дял от 0,5%. Тези 12 групи производители, в момента и за още 3 години напред, изпълняват съответните си инвестиционни програми, за които са получили съответната подкрепа. Към края на 2015 г. има 4 признати организации на производители. В тях има 44 производители, които реализират продукция общо 3% от цялата продукция, която се реализира от сектор плодове и зеленчуци, според националната статистика.

Най-много директно подпомагане – за плодове и зеленчуци

ЕС отделя 200 млн. евро за обвързана подкрепа на сектор плодове и зеленчуци, от тях България отделя 40 млн. евро. В абсолютен размер това е най-голямата подкрепа от пакета директни плащания за сектора плодове и зеленчуци. Тази година производителите за първи път ще получат и ставките си за обвързаната подкрепа, каза Десислава Танева.

„Заедно с целия бранш, на който благодаря за активната комуникация мисля, че винаги сме успявали да постигнем консенсус относно различните предложения. Така беше и по повод начина на прилагане на обвързаната подкрепа, със съответни документи за реализация с цел изсветляване на сектора. Индикативните ставки са известни: на хектар плодове те са 1 667 лева, на хектар зеленчуци са 2 703 лв. До края на януари се подават съответните документи. В хода на процеса установяваме, че има производители, които не са заявили тази помощ през 2015 г. Няма какво да се направи. Очаквайте старта на кампания „Директни плащания“ от 1-ви март 2016 г., когато всеки ще се е убедил, че схемата работи. Убедена съм, че ще имаме повече бенефициенти по тази помощ, което означава, че единичната ставка през 2017 ще бъде намалена. В началото на март очакваме тези плащания според защитените количества да бъдат направени.“, припомни министър Танева.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА