Българската аграрна камара е допуснала да се подпише поредния меморандум, споразумение или нещо подобно с властта в лицето на Министерски съвет, Министерството на земеделието и храните, ДФ “Земеделие” за изплащане на т.нар. украинска помощ, без да са бюджетирани средства за това, без и в самото споразумение да има разписан механизъм за източника на финансиране на помощта. И това е пределно ясно на всеки от подписалите го към момента /напр. министъра на финансите Асен Василев не е разписал това/, както и на всеки, който може да чете и разбира бюджетите на МЗХ и ДФЗ, които са публични. Дори самият академик Денков, тогава премиер, ясно го е казал тези дни. Така Десислава Танева коментира ситуацията във връзка с “договореното” изплащане на средства по украинската мярка в срок до 22 април.
“В началото на предизборната кампания, а и в самия ход на такава кампания, вероятно неправителствената организация смята (почти правителствена в някои мандати), че размахвайки пръст на част от участниците в нея, ще замаскира „грамотността“ си по изготвяне на това споразумение като се изпълни целта му. Не, неграмотността не може да се замаскира, без значение от заплахи, пламенни речи и много снимки от Гранитна зала в Министерски съвет!”, коментира още Танева по отношение на писмо на БАК, изпратено по-рано днес до премиера и президента.
Средствата по украинската мярка в размер на 250 млн.лв. не са бюджетирани в бюджета на ДФЗ
“Необходимите средства за първия транш, който очакват съвсем справедливо земеделските стопани са над 250 млн. лв. или в този порядък, няма информация още за точните сметки след приключване на приема. И тези средства НЕ СА специално бюджетирани по бюджета на ДФЗ, където им е мястото”, споделя Танева.
“По бюджета на ДФЗ има бюджетирани в подобен размер средства, но за съфинансиране на европейските програми. В хода на приемането на бюджет 2024 година и разразилия се дебат в пленарна зала за липсата на средства за украинската помощ в бюджета по ДФЗ тогавашния финансов министър нееднократно застъпи тезата, че пари има и земеделците трябва да изберат – или инвестиционната европейска програма /в случая ПРСР и ПМДР/ или украинската помощ, въпрос на избор от самия сектор; Този дебат също е публичен, има и стенограми”, допълва още тя.
Няма как да се направи плащане по мярката в обещания срок до 22 април
“За съжаление в момента течащите смени и влизащото служебно правителство възпрепятстват сформирането на Управителен съвет на ДФЗ, който единствен може да вземе решение за разпределянето на помощта според осигурения бюджет без значение начина на осигуряването му – дали чрез промяна на бюджетираните вече средства по бюджет ДФЗ; допълнителен бюджет чрез ПМС, или и двете; Т.е. по никакъв начин не може да се получат каквито и да е средства до 22.04.!”, коментира председателят на Комисията по земеделие към НС.
“Земеделските производители имат нужда и трябва да получат тези средства – така както ги очакват! Подобни пасквили като този могат да служат само за предизборна кампания сред самите браншовици, но не и друга; нито могат да помогнат – напротив, само могат да навредят в и без това трудната ситуация”, заключи Танева.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ