Депутат: Пари за “украинската помощ” в момента няма

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

НАП ще проверява дали производителите действително са на загуба

Съвместна комисия по земеделие, бюджет и финанси се е провела през вчерашния ден по темата за предоставяне на втори транш по т.нар. “украинска помощ”. В състава на вчерашната среща са били министърът на финансите, министърът на земеделието, председателите и зам. председателите на двете парламентарни комисии, както и бившият премиер Николай Денков. За това съобщиха народният представител и зам.-председател на Комисията по земеделие Даниел Петров и бившият председател на Комисията по земеделие Пламен Абровски.
ДАНИЕЛ ПЕТРОВ ПЕТРОВ“На първо място и това, което беше най-важното от срещата беше, че ПАРИ НЯМА. Правителството на Николай Денков е подписало меморандум, обвързан със средства, които държавата не може да осигури“, заяви Петров.
“Пари няма, но хубавото е, че имали два месеца да ги търсят. Защо смятат два месеца, като в тях има срок за прием – не знам, но може да отворят прием докато търсят парите.”, коментира от своя страна Пламен Абровски.
“След провала със Закона за бюджета, когато земеделците бяха излъгани, че актуализацията може да е само и единствено за общинските проекти, а това абсолютно не е вярно, са направили среща, защото са пределно наясно какво могат да направят земеделските производители. Искали са да знаят колко е голям проблемът с липсата на тези пари”, допълни още Абровски.
“Това е била първата от поредица срещи, на която да започнат да коментират първо колко пари се дължат и трябва да бъдат платени и второ – от къде ще намерят тези пари. Основното, от където са тръгнали е, че пари няма. Защо обаче не го признават на земеделските производители не мога да кажа“, коментира Абровски.

НАП ще прави проверки на зърнопроизводителите, получили плащане по първи транш

Сега НАП ще проверява заявителите, които в първи транш са получили между 25 и 30% от първите 317 милиона. Става въпрос за земеделските производители, които произвеждат пшеница, царевица, слънчоглед, емемик и рапица. Целта на проверката е, да се види дали наистина са били на загуба и се нуждаят от тази помощ и евентуално дължимата сума да намалее.
“Земеделското счетоводство е различно от счетоводството, което води една стандартна фирма. Това може би е трябвало да бъде отчетено, когато се е обсъждало това решение. Ако случайно НАП установи, че някой зърнопроизводител, заявил площи над 3000 дка не е на загуба, той ще загуби качеството си на допустим бенефициент и най-вероятно ще трябва да връща пари по тази помощ. Този начин за намаляване на средства ми се струва малко репресивен. Дори не мисля, че така ще може да се намалят кой знае колко от дължимите средства”, пояснява Абровски.

Бюджетният дефицит може да прескочи бариерата от 3%, ако парите на земеделците се платят

“В момента не става въпрос дали държавният бюджет ще осигури 270, или 320 милиона, а дали въобще ще ги осигури. В крайна сметка, това което е важно да се знае в момента е, че бюджетът МОЖЕ да бъде актуализиран, това казва и финансово министерство и парите да бъдат изплатени, НО ако това стане, бюджетният дефицит ще прескочи бариерата от 3% и България ще “прескочи” еврозоната”, заключи от своя страна Даниел Петров.
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама