Чушката „Български морков“ подлютява храната на американците

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Сега е времето за засаждане на семената на лютата чушка

„Български морков“ е наименованието на сорт люта чушка, която в САЩ отдавна се използва за подлютяване на храните. Сортът няма официална регистрация у нас, но вирее добре на родна почва. Това каза за „Агрозона“ Александър Кюркиев от Chilli Hills,  който се занимава с производство, преработка и търговия на люти чушки. През последните години той успя да популяризира храните от люти чушки, особено сред българите с по-висока покупателна сила. Продуктите на българската компания са натурални и се отнасят към групата на занаятчийските храни. Тръпката от екстремния вкус пък бързо буди любопитството на феновете на лютото.

„Горди сме с това, че донесохме единствената люта чушка от България, позната масово извън пределите на страната. Открихме я, докато със съпругата ми бяхме в САЩ. Донесохме я и видяхме, че наистина се развива добре в този регион.“, разказа Александър Кюркиев. Легендата гласи, че сортът е бил пренесен от емигранти в САЩ по време на Студената война. От тогава на американска почва е познат като „Български морков“, вероятно заради оранжевия цвят и типичната форма, по думите на Александър Кюркиев. В България чушката е известна още като Румънка. Вкусът ѝ в суров вид плодово-цитрусов и след консумация оставя люти нотки. Влагат я предимно в сосове със средна степен на лютивост – между 10 000 и 30 000 сковила, което е около 10 пъти по-люто от известната Халапеньо. Зеленчукът е богат на източник на витамин C, бета каротин, витамин А, калий, магнезий и желязо.

Нито един български сорт люта чушка няма официална регистрация от научен институт, посочва младият предприемач. Александър Кюркиев обаче вече успешно отглежда „Български морков“ на родна почва. Във фирмения магазин в София, както и в самата ферма в Кокаляне, която е първата по рода си в България, всеки може да получи безплатно семена на сорта, като част от кампанията на младите хора да популяризират отглеждането на сорта у нас. Именно сега е времето за засаждане, посочва Александър Кюркиев.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА