Четвъртото агрегатно състояние на водата е в нас

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

– Проф. Полак, Вие сте организатор на международната научна конференция „Физика, химия и биология на водата 2018“, която за пети пореден път събра в София изтъкнати учени, които изследват водата. Моля, разкажете повече за форума. Какви научни открития бяха представени на него?

– Има много конференции за качеството на водата и нейното замърсяване, но тук ние обсъждаме фундаментална наука. Нашата работа е да разработваме и да представяме нови концепции за водата, които да бъдат приложени на практика в различни ситуации. Ще започна с моето откритие на четвъртото агрегатно състояние на водата. Водата преминава в това състояние, когато има досег с хидрофилни повърхности, които имат лесно взаимодействие с вода. Тогава водата претърпява значителна трансформация. Обикновените водни молекули, които наблюдаваме например в чаша вода, се организират в подредена структура, която се наблюдава не само на повърхността, но и няколко пласта под нея и с микроскоп може да се видят милиони молекулярни слоеве. С вода в това състояние е изпълнено нашето тяло, клетките ни. Описал съм тези процеси в моята книга „Четвъртата фаза на водата“.

Друго интересно откритие… По принцип водата може да бъде замразена само на ниска температура, но Виторио Елиа от университета в Неапол демонстрира, че може да втвърди течна вода на стайна температура.

Интересно е също изследването на Елмар Фукс, който доказва, че ако вземете две стъкленици и ги напълните с вода и сложите по един електрод във всеки съд, ако включите висок волтаж, водата ще образува мост между двата съда. Дори да раздалечите съдовете, мостът ще се задържи безкрайно на разстояние 3 см до 4 см.

Имаме много презентации за паметта на водата. Не знам дали някой знае, че водата има памет. Най-интересният пример е от проф. Люк Монтание, който взима високи концентрации на ДНК и ги поставя във вода. Тази информация се пренася във вода, която се намира в близост до първия съд и в него чрез метода на полимерната верижна реакция се съставя нова ДНК със същата поредица на гените както тази в съседния съд. Това е наистина революционно откритие и е потвърдено от редица независими организации.

 – Вие сте част от американския Institute for Venture Science.

Да, аз бях един от учените, които създадоха института с мотива, че в днешно време няма достатъчно научни революционни открития. Целта на института е да подкрепя идеи, които оспорват конвенционалната наука. В научните среди често се отхвърлят идеи само, защото не пасват на конвенционалната парадигма, наричаме ги аномалии.

– Смятате ли, че институтът може да има представителство и научна база в България?

Обсъдихме темата, но нямаме напредък, защото в България има толкова много талант, но не достатъчно финансови средства, с които да бъде подкрепена такава наука. Много хора смятат, че на повечето от научните въпроси вече е отговорено, но има хора като нас, които смятат, че сме установили съвсем малка частица от нещата, които е необходимо да разберем.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама