Четири нови вековни дървета в страната са обявени за защитени със заповед на екоминистъра

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Със заповед на министъра на околната среда и водите в оставка са обявени за защитени нови четири вековни дървета

Две от тях са на приблизителна възраст 250 години.  Едното е от вида   бяла върба  (Salix alba), намира се  в  местността „Раги“ в землището на  с. Ослен Криводол, община Мездра. То има обиколка на стъблото 3,90 м. и височина около 20 м, а  предложението за обявяването е внесено от кмета на община Мездра.

Другото 250-годишно вековно дърво е от вида   цер  (Quercus  cerris), намира се в землището на  с. Тънково, община Стамболово, област Хасково, има обиколка на стъблото 3,77 м. и височина около 16 м.  Предложението за обявяването е внесено от кмета на община Стамболово.

За защитено е обявено и вековно дърво на приблизителна възраст 110 години от вида   летен дъб  (Quercus  robur), което се намира се в землището на  с. Старо село, община Тутракан, област Силистра. То има обиколка на стъблото 4,05 м.  Предложението за обявяването е внесено от директора на Областното пътно управление в Силистра,  на чиято територия се намира вековното дърво.

В заповедта на министъра е включено и четвърто вековно дърво от вида благун  (Quercus  frainetto) на приблизителна възраст 100 години, с обиколка на стъблото 4,05 м и височина около 23 м. Намира се в землището на  с. Боров дол, община Твърдица, област Сливен и предложението за обявяването му за защитено е внесено от частните съсобственици на имота, на чиято територия се намира.

С обявяването на четирите дървета за защитени се забранява изкореняването, отсичането, кастренето, чупенето на клони, нараняването на стъблата и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното състояние на дърветата.

Предстои публикуване на заповедта в Държавен вестник, след което дърветата ще бъдат вписани в регистрите според изискванията на Закона за биологичното разнообразие и обозначени като вековни дървета.

Опазването на вековни или забележителни дървета чрез навременната им защита е един от приоритетите на Министерство на околната среда и водите. Голяма част от тези дървета, отличаващи се със забележителни форми и размери, устояли на времето и природните стихии, са се съхранили благодарение на ангажираността и общественото съзнание на местните общности.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама