Браншът: Вносни работници ще късат родните малини

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Работната ръка е основен проблем в целия сектор на производството на плодове и зеленчуци. Недостигът на сила се усеща най-осезаемо по време на беритбения сезон, споделя Божидар Петков от Българската асоциация на малинопроизводителите и биоягодоплодните (БАМ-Я). Ягодопроизводителите се нуждаят от 4-5 човека на декар, за да могат да приберат продукцията си през пролетта и лятото. За площ от 50 дка, която е сравнително средна по големина, са необходими около 250 човека. „В тази насока искаме да поработим заедно с Министерство на труда и социалната политика, защото може би това е за другите браншове в земеделието, но сегашното разрешение за внос на работници от чужбина е до 20% от съществуващия персонал към момента на фирмата, която кандидатства. Ние трябва да сме едно изключение, тъй като ние целогодишно поддържаме малък брой хора, а в сезона са ни необходими 10 до 20 пъти повече, отколкото са ни постоянно заетите“, коментира Божидар Петков. Според него при малино- и ягодопроизводителите трябва да се взема като база сезонната заетост.

От БАМ-Я предлагат да се създаде програма от държавни помощи с цел да се насърчи трудовата миграция в страната. „Идеята е от райони в Северозападна България или Родопите, където има свободни хора и малък поминък и емигрират в чужбина да мигрират по време на сезона в района на Попово и Лозница, за да берат ягоди и малини, в Дунавския регион да берат праскови и кайсии и есента да се върнат в Самоковския район да събират картофи. За тази цел е нужно да се създадат условия за тези работници, като бъдем подпомогнати в изграждането на работнически кампуси за хората, осигурявайки добри условия за труд и пребиваване“, съобщи още председателят на БАМ-Я.

В момента на един работник за прибиране на реколтата от ягоди и малини се плащат по 1,20-1,30 лв. на килограм, каза още Божидар Петков, като в чужбина цената на килограм е почти същата, но там голяма част от работниците плащат за пребиваването си в кампусите.

От БАМ-Я смятат, че мотивирани хора за прибиране на реколтата в страната освен от различни региони на България могат да бъдат привлечени и от Украйна и Молдова.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама