Причината за спада в добивите на домати на открито това са лошите метеорологични условия
Добивите на домати на открито този сезон в Старозагорска област са занижени поради лоши метеорологични условия. Средният добив за областта към настоящия момент е около 3600 килограма на хектар (кг/ха), а миналата година е бил 10 027 кг/ха. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) в поискана от БТА справка за актуални данни.
На най-голяма площ в област Стара Загора на открито се отглеждат пипер – 50,9 ха (хектара) и домати – 48,5 ха. Следват картофи – 38,1 ха, пъпеши – 34,7 ха, дини – 9,9 ха, краставици – 9,7 ха и зеле – 3,5 ха. Отглеждат се и зеленчуци в оранжерии: краставици – 15 ха и домати – 5,3 ха, казаха от пресцентъра на МЗХ.
Добивите на домати в оранжерии обаче са по-големи
От институцията посочиха още, че в сравнение с миналата стопанска година добивите на пипер са сравнително еднакви – около 3000 кг/ха. Добивите на домати в оранжерии в сравнение с миналата година обаче са по-големи. Към настоящия момент са 83 585 кг/ха. Миналата година са били 55 357 кг/ха средно за областта.
Средните добиви на краставици на открито през тази стопанска година към настоящия момент са по-високи в сравнение с миналата, информираха още от МЗХ и уточниха, че за останалите зеленчуци все още е рано да се прави съпоставка на средните добиви.
Внос и износ на зеленчуци
По отношение вноса и износа на зеленчуци за и от страната ни, от Министерството на земеделието и храните посочват, че от началото на годината от Старозагорския регион са изнесени само 1143 т сушен грах за Пакистан и 307 тона сушен нахут за Шри Ланка и ОАЕ.
По-значителните внесени количества са 60 тона замразен грах и 58 тона замразена царевица от страни от ЕС. Внесени са също и 18 тона червена леща от САЩ.
Във връзка с големите горещини в последните дни, от МЗХ подчертаха, че “Напоителни системи” ЕАД – клон Горна Тунджа на територията на област Стара Загора има подписани общо 108 договора с водоползватели, от които 41 са за зеленчуци.
“Площта на зеленчуците представлява едва 3,74 на сто от общите площи за напояване. За поливен сезон 2024 г. поливните площи са увеличени с 22 процента в сравнение с поливен сезон 2023 г.”, посочват още от МЗХ.