Близо 7 хил. ракети са изстреляли от ИАБГ от началото на сезона за градозащита

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Фермерите имат право на обезщетение от държавата, единствено ако площите им са на 100% пропаднали

“За тази година са проведени 158 въздействия, обработени 739 клетки и са изстреляни 6839 ракети. През изминалата година са проведени 175 въздействия. Обработени са 834 клетки и са изстреляни 7365 противоградови ракети. Двете години са сходни – разликата не е толкова голяма. Миналата година се стреляше по-често, но градоносните облаци имаха по-малък интензитет и по-голяма честота, а тази година се наблюдават и суперклетки”, споделя директорът на Агенцията за борба с градушките Ваньо Славеев за БНР и дава пример за суперклетка с градоносният облак над Хасково, нанесъл тежки поражения:

„На 100% са поразени само 80 декара и те са именно тези в Хасково. В останалите територии няма кой знае какви поражения, независимо че се преекспонира със случая в Раковски. В населеното място има поражения, но в обработваемите земи са минимални. Колегите там са си свършили работата, но в населените места няма как да работим“, добавя Славеев, като споделя, че агенцията разполага с още 11 хиляди ракети и смята, че те ще бъдат напълно достатъчни за годината.

взаимоспомагателен фонд, градозащита, Agrozona.bgГрадозащита със самолетен способ

„Процедурата за самолетния способ за Североиточна България в момента е на етап „отправена покана към фирмата за сключване на договор“.  След няколко дена изтича 14-дневният срок за обжалване и, в продължение на един месец, трябва да се сключи договор с фирмата. Имайте предвид, че пандемията забави самата процедура, тъй като бяха удължени определени срокове от ЗОП. Изпитваме притеснение, понеже фирмата ще разчита на аржентински пилоти и метеоролози, а там в момента е зима и пандемията е в разгара си…“, коментира Славеев, като допълва, че  27 юли е новата крайна дата за сключване на договор.

В Европа само две държави – Австрия и Германия, извършват защита със самолетен способ. Поради тази причина на континета ни няма достатъчно фирми, които да извършват такава дейност и затова страната ни се е насочила към аржентински пилоти и метеоролози. В Аржентина първоначално са сключили договор с американска фирма, която извършва градозащитата, а в продължение на няколко години са обучили свои пилоти и започнали да го правят самостоятелно. Такъв опит иска да почерпи и България.

Дори и на отлични пилоти обаче са необходими две-три години обучение, за да извършват подобна дейност, допълва директорът на Агенция „Борба с градушките“.

Пилотния проект ще бъде на стойност около 3 млн. лева

“С ДДС – около 3 милиона лева. Това е максималната сума, но тя не е крайна, тъй като се отчита броят на палките и пиропатроните, които са изразходени, както и нальотът от часове”, коментира Славеев. Фирмата разполага с 4 новозакупени самолета, които в момента сертифицира в Австрия.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама