Близо 3 млн. лв. за малки проекти по ВОМР в общините Тервел и Крушари

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Малки проекти на бенефициенти от общините Тервел и Крушари ще бъдат финансирани с 2 933 000 лв. без ДДС. Към тази сума за инвестиции ще се добави и собственото участие на бенефициентите. Това предвижда стратегията за водено от общностите местно развитие за територията на двете съседни общини Тервел-Крушари до 2020 г. Документът е внесен за оценка в Министерство на земеделието и храните. Той отразява заявения към момента интерес от стопанския сектор, общините и неправителствения сектор от територията на МИГ, съобщават от пресцентъра на Община Тервел.

Мерките, по които стратегията дава възможност да се кандидатства, са 5, като за бизнеса и земеделците са предназначени 3 мерки, а за двете общини и за читалищата – други две.Финансовата помощ варира между 40 и 70 % за частния сектор – в зависимост от характера на инвестицията и вида на бенефициента.Независимо от това, че условията за допустимост и кандидатстване следват общоприложимите правила на мерките по ПРСР 2014-2020 г. критериите за оценка на проектите отразяват спецификата и приоритетите за територията на МИГ Тервел-Крушари и се различават от критериите за оценяване на проекти по основните мерки на ПРСР.Прилагането на стратегията цели да коригира съществуващи на конкретната територия дисбаланси – разбира се в условията на действащото национално законодателство.

МИГ Тервел-Крушари бе създаден през 2011 година като резултат от реализиран от Община Тервел и ЕТ „Ренесанс-Кирил Жендов” с.Лозенец (Община Крушари) проект за постигане на нагласи у активните хора в двете общини за създаване на местна инициативна група.Чрез същия проект бе създадена и първата стратегия на МИГ.Тя получи финансиране през 2012-та година и благодарение на това финансиране десетки земеделци и представители на бизнеса от двете общини подпомогнаха начинанията си.Създадени бяха нови услуги, подобриха се мощности и материална база за разширяване на съществуващи производства и услуги.Двете общини също създадоха редица полезни публични инвестиции – предимно в социални услуги и дребномащабни подобрения на материалната база в отдалечените от общинските центрове села.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама