Джеф Верхарен е белгийски журналист. Той отново бе избран за председател на ENAJ/Европейската мрежа на селскостопанските журналисти/. Това стана в края на януари по време на традиционната годишна среща на агрожурналистите от ЕС в Брюксел.
-Поздравления, господин Верхарен, вие сте отново начело на ENAJ?Обяснете, моля каква е ползата за журналистите да членуват в ENAJ?
– Отново съм аз,благодаря. Ами накратко, имаме Обща селскостопанска политика във всички европейски страни. Мисля, че е важно за фермерите да знаят това, което се случва относно нея, не само в България, но и в цяла ЕС. Затова селскостопанските журналисти трябва да бъдат много солидарни, да са заедно, да работят заедно, да се обединяват, защото имат общи цели. И това е много важно и възможно да стане чрез мрежата, за да си помагат един на друг и да пишат за това какво се случва в различните страни. Вие знаете ние работим много, работим твърде много време. И затова бихме могли да бъдем колеги и приятели от различните страни. Особено сега, когато има интернет чрез снимките, постовете, впечатленията можем да популяризираме не само своите статии и проблеми, но и на колегите си, да си разменяме информация за това което пишем. И това може да ни бъде по-лесно чрез тази мрежа, в която могат да членуват и националните асоциации.
– Колко членове има в ENAJ и от кои страни?
– Не, не зная точната статистика, защото не зная в различните национални асоциации колко са членовете. Но има 22 национални асоциации, от ЕС, ЕФТА /Исландия, Норвегия, Швейцария, Лихтенщайн/,които са суспендирани, а асоциацията в Полша, пък ще се възстанови. Сега е много важно да ги подкрепим точно затова. В Германия пък е най- голямата асоциация.
– Предвижда ли се тази година медийно пътуване за колегите от другите страни в България ?
– Вярвам, аз вярвам в това, че ще има. И това ще бъде чудесно, защото в България е една от най-младите асоциации, които членуват при нас. Аз бях в България и бях изненадан от общото събрание, което мина много добре. Аз мисля, че ще е много добра възможност за всички колеги да се види България както и да се срещнат с българските журналисти. И мисля че е лесно да се пътува в България, за да се види българското земеделие.
Светлана Трифоновска
/Пратеник на АСЖБ, Агрозона на годишната среща агрожурналистите в Брюксел/