Община Благоевград активно кандидатства с проекти за изграждане на малка по мащаб инфраструктура – най-вече пътища и улици. През първия прием по общинските мерки от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. общината е подала 58 проекта на обща стойност 102 милиона лева.
В същото време Благоевград е от общините, които нямаха възможност да кандидатстват по ПРСР за финансиране на проекти, свързани с водоснабдяване и канализации. Причината за това е, че в Област Благоевград няма консолидация на оператора. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев по време на форума „Региони в растеж”, който се провежда в Благоевград.
„Без консолидацията на оператора освен, че общините нямаха възможност да кандидатстват през настоящата година, няма да имат възможност да кандидатстват и при втория прием през следващата година. Тоест ресурсът, който е заделен в програмата за „Развитие на селските райони“ в частта за ВиК ще бъде разпределен в тези области, в които имаме консолидация на ВиК оператора“, коментира Грудев. Според него това е редно да бъде споменато, за да се знае, че националната стратегия за водния сектор следва плътно всички възможности за получаване на финансиране.
„Ако се изпусне и следващата година за кандидатстване много е вероятно през този програмен период по програмата за „Развитие на селските райони“, финансирани обекти за водоснабдяване в Област Благоевград да няма. Така че още веднъж апелираме и призоваваме всички да вървим и да спазваме националната стратегия за консолидация на водния сектор“, подчерта Грудев.
„Всички елементи на приоритизиране, които сме заложили в програмата за „Развитие на селските райони“ вървят в синхрон с националните приоритети. Един от основните моменти, които се търсят в Програмата за развитие на селските райони е синергията и взаимовръзката с другите възможности за финансиране по европейски програми. Именно поради тази причина всички елементи на приоритизиране, които сме заложили в нашата програма вървят в синхрон с националните приоритети и в допълнение на критериите в Региони в растеж.“, обясни още той.
През този програмен период едно от основните ни различия е, че търсим смисъла и целта на влагането на тези финансови средства, отбеляза Грудев.
Вижте още по темата:
-
Готова е методиката, по която ще се изчислява цената на услугата “Доставяне на вода за напояване”.
-
Хидромелиоративната стратегия: Услугите на Напоителни системи да са привлекателни
-
Сдруженията за напояване плащат поне 1/40 от стойността на съоръженията