На конференция в БАН бяха обсъдени предизвикателствата на пазара на труда, зелените умения и дигиталната трансформация
В Института за икономически изследвания при БАН, представители на научната общност, бизнеса и публичната администрация обсъдиха ключови предизвикателства и решения, свързани с човешките ресурси в условията на зелен и дигитален преход. Сред основните теми, които бяха разгледани по време на Научната конференция „Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика“ бяха прогнозиране на уменията на бъдещето и формирането на компетентности, готовността на МСП за преход към устойчивост, атипични форми на заетост и миграция, необходимостта от нови дигитални умения в различни сектори на икономиката и др.
Недостиг на работна сила
„В България има както недостиг на работна сила, така и разминаване между търсене и предлагане на компетентности. Ако искаме страната ни да бъде конкурентоспособна и да се развива икономически, ние нямаме избор, освен да се опитаме да стиковаме компетенциите и дигиталните умения, търсенето и предлагането. Надявам се, че днешната среща ще може да постави основите – първо на съвместна работа между изследователи и работодатели и второ – в опита да намерим пътища, по които да успеем да помогнем на нашата страна да ускори икономическото си развитие и разбира се развитието на човешките ресурси“, заяви проф. д-р Ирена Зарева, директор на при откриването на научната конференция.
По думите на зам.-председателя на УС на АИКБ Стефан Чайков асоциацията работи последователно в подкрепа на устойчива трансформация на българската икономика като поставя фокус върху мотивацията, квалификацията и способността на адаптация на човешките ресурси. „Развитието на човешките ресурси в България през последните години все по-ясно се очертава като стратегически въпрос. Работната сила застарява, като участието на хора между 55 и 64 години се увеличава, докато броят на младите заети под 29 г. спада чувствително с близо 7.7 хиляда само за години. Това говори не само за демографски отлив, но и за несъответствие между предлаганото образование и реалните изисквания на пазара“, допълни още инж. Чайков.
Според данни изнесени от зам.-председателят на АИКБ продължително безработните лица представляват близо 52% от всички безработни, а коефициентът на продължителна безработица остава висок – над 2 на сто. Това означава, че пазара на труда трудно абсорбира хората, които веднъж са изпаднали от него.
Главният секретар на асоциацията доц. д-р Милена Ангелова представи серия от проучвания за готовността на българските предприятия от 17 сектора за успешен преход. Данните показват ниска до средна степен на подготовка, особено в микро и малки предприятия, както и ниска осведоменост и ограничен реален капацитет за прилагане на устойчиви практики. „АИКБ вече активно подпомага МСП в прехода към устойчивост чрез обучения за зелени умения и адаптация към новите стандарти, консултантска помощ за планиране, финансиране и прилагане на зелени решения. Оказваме и подкрепа за работодателите чрез секторни анализи, специално разработени зелени модели, платформи за учене и политики за заетост. Ние приветстваме пакетите Омнибус, които ще бъдат 14. Първият пакет за нефинансовото отчитане вече публикуван. Тези пакети трябва да направят регулациите за устойчивия преход приложими, т.е. да се случат без загуба на конкурентоспособност за компаниите“, допълни още доц. д-р Ангелова.
„Опитваме се да надграждаме инструментите за обучение, така че да се в помощ както на заетите, така и на работодателите.
Заедно със социалните партньори разработваме и скоро ще тестваме нов инструмент – индивидуална сметка за обучение. Той дава защита на работещи или безработни хора да имат дигитална сметка и спрямо заложените в нея средства сами да избират форми и начини на обучения, както и за какво да се обучават. Така ще разширим възможностите за повишаване на квалификацията на хората“, каза зам.-министъра на труда и социалната политика Наталия Ефремова.
По време на конференцията изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов разясни основните характеристики на индивидуалните сметки за обучение и начините за финансиране, които асоциацията представи още в началото на 2022 г. В тези специални виртуални портфейли ще се набират средства, които да се използват единствено за обучение, което е с гарантирано качество и ползване на услуги по кариерно ориентиране и професионално консултиране. Чрез тях се цели преодоляване на една от бариерите пред голяма част от възрастните, които посочват че не са убедени в качеството на предоставяните обучения, за да инвестират средства за обучение, а някои обучения са твърде скъпи.
„Вярвам, че тази инициатива на една от най-големите работодателските организации съвместно с научните среди ще даде конкретни мерки за качественото и ефективното управление на мотивирани човешки ресурси. Представените днес разработки могат да бъдат основа за нормативни промени, чрез които заетите лица у нас, а и българската икономика да бъдат по-конкурентоспособни“, заяви в приветствената си реч председателят на ИСС Зорница Русинова.