Бившият земеделски министър препоръчва правителството да купи на зелено от производителите част от новата
реколта
„Не прави чест на държавата да създава пречки на бизнеса. Работа на държавата е да подпомага бизнеса, а не да му пречи. Без да познавам хората, които изнасят, те имат договори и ако не изнесат това зърно, в случай че няма форсмажорни обстоятелства, ще трябва да платят неустойки“. Това каза пред btv бившият земеделски министър Мехмед Дикме по повод проверките на камионите със зърно, които блокират износа на продукцията.
Той определи като пълен абсурд тезата, че проверките се правят заради нерегламентиран износ. От задържането на зърното ще загубят само земеделците, а не държавата, категоричен е Дикме. На 20 февруари корабът, товарен за износ в Бургас е бил с пшеница на 500 лв./т, а вчера зърното, на което се товари на същото пристанище е 620 лв./т. Той препоръча на земеделците, които имат все още зърно да го продават, защото 600-620 лв./т е изключително добра цена за миналогодишното зърно. Държавата не трябва да създава пречки, нека да купи необходимите 1 млн. тона, за да “мирясат”. Задържането на зърното ще създаде много голям проблем, както и складирането на зърното за една година също е сериозен проблем.
На склад в момента има предостатъчно зърно, а след 100 дни се очаква новата реколта Неговият съвет към правителството е да купи продукция на зелено от българските производители. Така ще гарантират попълването от една страна на държавните запаси, а от друга страна, още утре ще влязат свежи пари в земеделците и те ще могат да направят пролетната сеитба. В момента те имат остра нужда от пари за нея“, уточни Дикме.
Есенниците са в прекрасно състояние, очакванията са за близо 7 млн. тона зърно, ако има един добър майски дъжд. Очакваната реколта ще се застъпи с преходния остатък и тогава ще трябва да продаваме в конкуренция с Украйна и Русия, които ще се върнат на пазара.



