Бисфенол А е опасен, крие се в пластмасовите бутилки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Експозицията на веществото за всички възрастови групи е опасна за здравето

Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) преоцени рисковете от бисфенол А (BPA) в храните и предлага значително намаляване на поносимия дневен прием (TDI) в сравнение с предишната си оценка през 2015 г. Заключенията на EFSA относно BPA са о бяснени в проект на научно становище, който е отворен за обществено обсъждане до 8 февруари 2022 г.

Бисфенол А (BPA) е на пазара от 60-те години. Използва се в широка гама от потребителски продукти като пластмасови бутилки и касови бележки. Пор ади опасните си свойства BPA вече е ограничен в няколко продукта в ЕС. Бисфенол A е органично изкуствено съединение,  представлява безцветно твърдо вещество, което е разтворимо в органични разтворители и слабо разтворимо във вода.

В своята оценка на риска от BPA от 2015 г. EFSA определи временна поносима норма от 4 микрограма на килограм телесно тегло на ден. Поносимият дневен прием е оценка на количеството вещество (изразени на база килограм телесно тегло), които могат да бъдат погълнати дневно през целия си живот, без значителен риск.

В своя проект за преоценка на BPA експертната група на EFSA по материали, ензими и технологични средства за контакт с храни (CEP) установи TDI от 0,04 нанограмао на килограм телесно тегло на ден. Понижаването на TDI е резултат от оценката на проучвания, които се появиха в литературата от 2013 до 2018 г., особено тези, които показват неблагоприятни ефекти на BPA върху имунната система. При проучвания върху животни се наблюдава увеличение на броя на „Т-хелперните“ клетки, вид бели кръвни клетки, които играят ключова роля в клетъчните имунни механизми и които, когато се повишат, могат да доведат до развитие на алергично възпаление на белите дробове.

Сравнявайки новите норми за прием с оценките на излагането на потребителите на BPA в диетата, EFSA стига до заключението, че тези със средна и висока експозиция на BPA във всички възрастови групи, които надвишават новите норми, е опасно за здравето.

Д-р Клод Ламбре, председател на експертната група на CEP, каза: „Този ​​актуализиран проект е резултат от задълбочена оценка в продължение на няколко години. Използвахме систематичен подход за подбор и оценка на наличните доказателства. Новите научни изследвания, които се появиха в литературата, ни помогнаха да се справим с важни несигурности относно токсичността на BPA .

EFSA преди това оцени безопасността на BPA за използване в материали за контакт с храни през 2006 и 2015 г. По време на последната оценка на EFSA експертите успяха да зададат само временна норма поради несигурност и подчертаха необходимостта от запълване на пропуските в данните.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА