БГ рибари чакат мярка „бракуване“, за да се разделят с корабите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

“В сектора цари несигурност. Много от колегите чакат да се отвори мярка бракуване и смятам, че е цялата мярка ще се изчерпи. Много колеги ще се откажат. Хора, които са работили по 30-40 години в морето и нямат друга алтернатива чакат да видят мярка бракуване и отказване от риболовна дейност, за да прекратят своята дейност и да оставят корабите.” Това съобщи в интервю за Агрозона Емил Милев, председател на сдружение Черноморски изгрев“.

Несигурност в сектора

“Няма сигурност и предвидимост в сектор рибарство, корабите намаляват и хората не искат да работят. Всеки ден има нови идеи – ще защитим барбуната, ще защитим калкана и акулата. От началото на септември имаме нова заповед на кои пристани ще можем да разтоварваме акула и трябва да попълваме ново заявление. Това е една допълнителна административна тежест за рибарите, допълнителен тормоз”, заяви Милев.

Огромна административна тежест

“Държавата харчи милиарди, за да направим електронен правителство. Сложиха електронни дневници, в които да попълваме информация относно това каква риба сме уловили и кога ще я разтоварим и въпреки всичко продължават да искат от нас тази информация и на хартиен носител. Продължаваме да изпращаме и по имейл уведомление за разтоварване. Не знам дали този хаос е планиран, но е факт, че такъв е резултатът. Административната тежест е огромна. Преди години си обясняваше колко ще бъде лесно, как всеки кораб ще има таблет и ще подава електронна информация, без да се ангажира с други неща, ами не е така. Продължаваме да подаваме информация и през таблетите и по имейл, и на хартиен носител. За едно и също нещо се отделя време по три-четири пъти”, коментира още той.

Увеличени разходи и по-малко работни дни

Изправени пред тройно увеличение на разходите за горива и електроенергия, с намалени работни дни в морето поради опасност от мини и поставени в ситуация на нарастваща инфлация и ниска покупателна способност, българските рибари в Черно море са в готовност да се откажат от всичко. Една мярка „Бракуване“ ги дели от това, да обърнат гръб на морето завинаги и да оставят дългогодишния си опит на корабите в миналото. Повече за несигурността в сектора, многото изисквания и забрани и неглижирането на един бранш четете в октомврийския брой на списание А ЗОНА.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА