“В този процес трябва да отчетем усилията, които земеделците са положили и продължават да полагат. За да се направи оценка на въздействието на биологичното земеделие трябва да обърнем внимание както на ползите, така и на по-слабите страни на този вид производство, като например по-ниски добиви, по-големи производствени разходи и по-слабо развития пазар”, каза тя.
Много въпроси отправи към еврокомисаря българския евродепутат. “Подкрепям и се присъединявам към колегите, които говориха преди мен и поставиха въпроса за определяне на целта от 25%”, каза Вели и продължи “Смятате ли, че тази цел към днешна дата е реалистична, отчитайки войната в Украйна и необходимостта да се осигури продоволствената сигурност, попита тя докладчиците по темата и колегите си и напомни, че все по-високо се чуват гласовете на критиците, които казват, че целите на Зелената сделка не са съвместими със сегашната ситуация.
Вторият въпрос на Атидже Алиева се отнасяше за съвместимостта на биологичното производство и новите геномни техники, като тя наблегна разликата между генно-модифицираните организми и геномните техники. Считате ли, че те са съвместими с чистото производство, попита тя. Алиева се интересува също така как можем да използваме процесът на дигитализация, за да разширим възможностите за биологичното производство и да подобрим икономическите перспективи за сектора. Има ли ясни данни, че този процес може да подпомогне развитието на сектора?
При представянето на данни за подпомагането на сектор биологично производство в различните държави е станало ясно, че размерът на помощта варира. “По какъв начин можем да преодолеем тези разлики, така че все пак да успеем да запазим конкурентоспособността между биопроизводителите в различните държави, попита нашият евродепутат.
Тя поиска да разбере и някои от недостатъците и рестрикциите, които се прилагат в биорайоните. Мартин Хауслинг отговори, че един от проблемите в биорайоните е недостатъчната преработвателна промишленост и препоръча биопродуктите да бъдат по-широко застъпени в обществения сектор, например в ученическите столове. Освен това има проблеми с екологичните схеми и двойното финансиране, не всички биопроизводители могат да се възползват от екосхемите и този проблем трябва да бъде решен.