Безпрецедентна криза удари бизнеса с домашни птици в Полша  

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Според анализатори епидемията може да доведе до многомилионни загуби в индустрията през тази година

Епидемията от новия коронавирус тласка птицевъдството в Полша към най-тежката криза  за последните десетилетия. Това се казва в доклад на Министерството на земеделието на САЩ. Полша е най-големият износител на птиче месо в Европейския съюз и през последните месеци доставките от тази страна бяха забранени в много региони на света. По-специално забрана за внос на полско пиле е въведена от Южна Африка, Китай, Южна Корея, Филипините, Тайван, Япония и Сингапур. Основната причина за въвеждането на забрани беше огнището на вируса на птичия грип в страната. В резултат на това  тази година по-голямата част от експортните доставки на полско пиле се разпространяван на пазара на ЕС. От месец март тези доставки са под натиск поради логистични проблеми, провокирани от коронавирусната пандемия.

Междувременно в Япония ще произвеждат изкуствен гъши дроб

7,4 милиона щатски долара са инвестирани в производството на изкуствен гъши дроб в Япония. Startup IntegriCulture, специализирана компания в създаването на изкуствено месо в лаборатория, планира да изгради биореактор за производство на псевдо гъши дроб.

Общо проектът в Токио е получил около 10 милиона долара от инвеститори. Ръководството на стартъпа планира да насочи част от привлечените инвестиции в научноизследователска и развойна дейност в областта на лабораторното производство на месо. В допълнение към биореактора компанията възнамерява да изгради още едно производствено съоръжение. Първият търговски продукт на IntegriCulture ще бъде клетъчна основа.

За производството на традиционния гъши дроб се използва черният дроб на прекомерно хранени гъски. Благодарение на този режим на хранене, гъшият черен дроб се увеличава десетократно, причинявайки страдание на птиците.

Стартъпът планира през следващата година да започне да доставя произведения в лаборатория гъши дроб в заведения за хранене. В магазините на дребно продуктът ще се появи не по-рано от 2023 година. Според неотдавнашна прогноза до 2030 г. 10% от месото на световния пазар ще бъде с изкуствен произход. До 2032 г. пазарът на клетъчни меса ще достигне 600 милиона долара.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА