Безмитният внос на торове в ЕС ще има слаб ефект за фермерите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Европейската комисия предложи временно да разреши безмитен внос на някои азотни торове в ЕС, но картината все още не е ясна

„Някои азотни торове трябва да бъдат разрешени за безмитен внос в ЕС в бъдеще, с две важни изключения. – съобщава Agrarheute.com. – Според предложението на Европейската комисия уреята и амонякът трябва да могат да влизат безмитно в ЕС до края на 2024 г. Целта е стопаните да бъдат спасени от изключително високите цени на минералните торове.

Действията на Комисията обаче вероятно ще имат само ограничено въздействие върху цените на торовете. От една страна, вносните мита за тези стокови групи вече са ниски и възлизат на 5,5–6,5%. От друга страна, освобождаването от мито не се прилага за вноса на тези суровини от Русия и Беларус. През последните години обаче Русия е втората най-важна страна източник за внос на азотни торове в ЕС. Така на практика облекченията за фермерите ще са малки.

Комисията изчислява, че временното премахване на вносните мита ще струва на бюджета на ЕС около 15 милиона евро годишно.

Въпреки това Асоциацията на германските фермери (DBV) приветства предложението на Европейската комисия и предложи суспендирането на митата да бъде разширено за търговските смесени азотни торове.

Освен това DBV, заедно с асоциацията на фермерите в ЕС Copa, настояват за премахване на антидъмпинговите мита върху вноса на торове от САЩ и Тринидад и Тобаго. Освен това асоциацията на фермерите поиска от Федералната служба за картели и Европейската комисия да разгледат по-отблизо пазарните цени на торовете.

Временното освобождаване от вносни мита, предложено от Комисията, все още изисква одобрението на държавите-членки на ЕС.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА