Без подпомагане за тикви и орехи догодина

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

От обхвата на обвързаната подкрепа за догодина се изключват някои свръхподпомагани култури, които не отговарят на изискванията на Европейската комисия и има голямо увеличение на площите им. Това става ясно от съобщение на земеделското министерство. При трайните насаждения това са орехите, а при зеленчуците – тиквите, зеления фасул и и граха. “В момента при тях размерът на покритите разходи е доста сериозен. За тиквите е над 70%, за орехи е дори над 100%, което категорично показва, че е време да се сложи край на това подпомагане.”, коментира за “Агрозона” зам.-министърът на земеделието Васил Грудев. Още повече, че и при тиквите има огромен скок в площите – миналата година са заявени 2 300 ха, а тази година – 14 000 ха, което е една много сериозна спекулация от страна на кандидатите, стана ясно от думите му.

По всички схеми за обвързано подпомагане на плодове и зеленчуци производителите ще получат допълнително подпомагане по схемата за преразпределително плащане в размер на 50% от основната ставка за първите 30 ха от стопанството. По този начин се отчитат икономиите, които се реализират от големите стопанства. При това плащане ще се прилагат забраните за изкуствено разделяне на стопанствата.

Идеята представи Министерство на земеделието и храните по време на срещи с представители на секторите „Животновъдство“ и „Растениевъдство“ във връзка с подготвяните промени в начина на подпомагане по директните плащания по схемите за обвързаната подкрепа за животновъдство, плодове и зеленчуци за периода 2017-2020 г.

Обособяват се в нови отделни схеми за обвързана подкрепа – една за дини, пъпеши и зеле и втора за сливи и десертно грозде. Те попадат във втора група култури с по-ниско ниво на подпомагане. При тях има относително висок дял на подпомагането в разходите за производство и увеличение на площите, но по-малки в сравнение с първата група. Така се създават две нови схеми

С 2,5 млн. лв. се увеличава финансовият ресурс по схемата за оранжерийни зеленчуци спрямо 2015 г. По този начин частично ще се компенсират високите производствени разходи и ще се постигне по-справедливо подпомагане в сектора. Въвеждат се две нива на получените добиви – минимални добиви, които са условие за допустимост на плащането по схемата и средни добиви, които са условие за получаване на пълния размер на ставката, като по този начин ще се компенсират по-високите разходи при отопляемите оранжерии. Всички добиви ще се доказват само с официални счетоводни документи – фактури и за физическо лице – касови бележки.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА