Без БГ яйца за Великден, ако държавата не подпомогне птицевъдите сега

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Птицевъдите готови за протест, настояват за спешна държавна помощ

“Ако не се вземат бързи мерки сега, няма да има български яйца за Великден. Поголовието ще намалее драстично и ще има много фалити”, заяви производителят на яйца Олег Прокопиев на пресконференция за проблемите в сектора.

Птицевъдите са готови за протест. Настояват за предприемане на бързи и своевременни мерки за подкрепа на сектора. Вече има фалирали предприятия, много други ще ги последват съвсем скоро ако не се вземат бързи и адекватни мерки за подпомагане на производителите. Това заявиха по време на пресконференция и представителите на бранша в лицето на Даниел Божанков, председател на Асоциацията на промишленото птицевъдство и Ивайло Гълъбов, председател на Съюза на птицевъдите в България.

Тази година, в бюджете за земеделие, са предвидени 150 млн. лв. допълнителни средства. 111 хил. лв. от тях са предназначени за подпомагане по COVID мерките. Птицевъдите събщават за минимум 80 млн. лв. загуби, натрупани през последната година. Настояват поне 40% от загубите, в размер на приблизително 32 млн. лв., да бъдат продоставени на птицевъдите чрез COVID мярката.

Вече повече от година птицевъдите алармират за редица сериозни проблеми в сектора

Драстично увеличение на цените за електроенергия, поскъпване на фуражите за изхранване на животните, липса на достатъчно подпомагане в сектора, на фона на активното разпространение на инфлуенца по птиците, както в България, така и в цяла Европа, нанасят тежки щети върху производителите и поставят пред фалит редица ферми. Секторът с последни сили се опитва да се спаси, протягайки ръка за помощ към правителството.

“Сценариите са развитие на ситуацията са два. Първият е, да бъде предоставена държавна помощ на птицевъдите. Вторият сценарии е далеч по-драматичен. Ако не се предприемат необходимите мерки за възстановяване на сектора, съвсем скоро той ще бъде изправен пред много фалити, производството ще намалее, а производителите, които успеят някак да се запазят, ще трябва драстично да увеличат цените на продукцията си, за да оцелеят”, заяви председатеят на СПБ.

“Традиционно, производството и вноса на пилешко месо са с приблизително еднакви стойности около 100 000 т. Ситуацията през последната година се преобръща, като намалява българското месо на пазара, за сметка на вноса”, допъла още Гълъбов.

Готови сме за протестни действия

“Нашите членове са готови да предприемат протестни действия. За момента успяваме да ги убедим да не прибягват към такива действия. Надяваме се на бърза реакция от страна на министерствата. Поискахме среща с министъра на земеделието Иван Иванов, министъра на финансите Асен Василев и с министър-председателя Кирил Петков,” заяви председателят на АПП.

“Зарадвахме се на предложението на намалена ставка на ДДС на храните. Сега обаче се оказва, че това не е възможно, поне не до актуализацията на бюджета. Подобна мярка щеше поне отчасти да облекчи разходите на производителите, беше много необходима,” коментира още Божанков.

“Геополитическата ситуация в Украйна и Русия в момента създава още по-напрегната ситуация. Цените на зърното скочиха. Не може да се предвиди през идните дни и седмици как ще се развие ситуацията, ще има ли зърно, на какви цени и пр. Не сме сигурни, че наличното зърно в България може да покрие нуждите на населението и на производителите едновременно,” допълни още той.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА