Белгийските фермери се борят с липсата на работници и затворени пазари

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Земеделските стопани в Европа гледат зреещите култури в свят, променен чрез мерките, предназначени да ограничат разпространението на вируса.

Белгийският производител Люк Уорнез е много ясен по двата въпроса, застрашаващи бизнеса му в следствие на пандемията от коронавирус – кой ще бере ягодите на нивите  и кой ще ги яде? „Има два големи проблема. Работниците не могат да дойдат поради затворените граници, включително някои от чужбина. Вторият проблем е, че пазарите са затворени и там обикновено се продават нашите ягоди”, споделя той. За събирането на реколтата през май и юни Уорнес посреща  40 работници за своите 15 хектара ниви, 25 обикновено идват от Испания, но те няма да пристигнат тази година.

Френските производители също страдат от ограничения на COVID-19

Местните пазари във Франция също не работят заради коронавируса, докато границите са затворени за сезонните работници, които обикновено попълват полетата. Микаел Бургуньон  ръководи семейния си бизнес в стопанство от 120 хектара в село Кайло-Сюр-Фонтен, близо до Лион. Той зависи от земеделските работници, които пристигат от Полша, за да обработват земята, и когато европейските граници бяха затворени, за да спре разпространението на коронавирус, изведнъж и персоналът му изчезва.

В началото на април Европейската комисия призова държавите-членки да улеснят пътуването на сезонни земеделски работници между страните, тъй като този недостиг на персонал започна да засяга производителите в Западна Европа, но страхът у хората от заразяване продължава да влияе на броя на пътуващите сезонни работници.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА