Българските яйца са по-висококачествени, производителите да се ориентират към експорт

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата

 

–           Г-н Иванов, Великденските празници наближават, какви са очакванията Ви за развитието на пазара в тези дни? Най-търгуваните по това време стоки отбелязват ли рязка промяна в стойността си на едро?

 

Пазарът в момента е високо конкурентен, добре балансиран. Предлагането на българска стока се увеличава, особено на плодове и зеленчуци през последните 4 години. Това е трайна тенденция. Експортът също се увеличава. На пазара не се влияе по никакъв начин, взаимодействията са изцяло между търсенето и предлагането. По отношение на основните хранителни продукти тенденцията е на пълен стабилитет.

Пазарът показва, че яйцата например, задържат доста ниска цена дълъг период от време. Цената е между 0,19 и 0,20 лв., което не е никак добре за българските производители, тъй като качеството е много високо и аз бих препоръчал те да се ориентират изцяло към експорта и да се възползват от това качество.

 

–           Ядем повече вносни яйца при качествени български. Как се получава това? Какви цени държат вносните яйца?

 

Има вносни яйца и по 0,15 -0,16 лв. Но българинът трябва да консумира български яйца, защото са по-висококачествени. Ако става дума за потребление на едно домакинство, то икономията, която може да направи на годишна база е незначително, 2-6 лв., и употребата на български яйца е задължителна за всеки, който се нарича българин.

 

–           Именно тук е проблемът, че българинът се води от цената.

Това е основният проблем на жестоката конкуренция, която се наблюдава и у нас. Това води до развитие на пазара, но резултатът е, че това мотивира правенето на боклуци. Супермаркетите, колкото бяха полезни да развият добри търговски практики, толкова бяха и вредни с внасянето на този тип свръхконкуренция. Ценовата конкуренция, когато стигне тези нива, е изключителна убийствена за обществата. Но този проблем не е само в България. Има го и в Германия, и в Австрия.

 

–           Тоест няма спекулации?

Да, излишни спекулации няма. В момента имаме балансирана, оптимизирана цена, която е следствие на търсенето и предлагането. Нито един елемент от цената не е следствие на някакъв паразитизъм.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА